Struktura potrzeb zdrowotnych zmieniła się. Szef PZH: zdrowie publiczne będzie odbudowane

Autor: KM • Źródło: TOK FM13 kwietnia 2022 09:39

Po pandemii zmieniła się struktura potrzeb zdrowotnych. W ocenie Grzegorza Juszczyka, prezesa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny zdrowie publiczne jest poturbowane. - Ale będziemy się starali je poprawiać - zaznaczył Juszczyk.

Struktura potrzeb zdrowotnych zmieniła się. Szef PZH: zdrowie publiczne będzie odbudowane
Szef NIZP-PZH: struktura potrzeb zdrowotnych zmieniła się. Zdrowie publiczne będzie odbudowane Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Szef NIZP-PZH na antenie TOK FM odniósł się do kwestii zdrowia publicznego w Polsce
  • - Będziemy się starali, aby je odbudowywać po tym długim okresie pandemii - mówił
  • - Większość struktury potrzeb zdrowotnych mogła ulec zmianie w wyniku tego trudnego okresu, który się zakończył - dodał Juszcyzk
  • Zaznaczył, że "już mamy nowe wyzwania związane z kryzysem migracyjnym"

To jeszcze nie koniec pandemii COVID-19

Grzegorz Juszczyk przyznał, że "pandemia się jeszcze nie zakończyła". - Cały czas monitorowana jest sytuacja - i w Polsce i we wszystkich krajach na świecie - dodał. - Światowa Organizacja Zdrowia i ECDC zwracają uwagę, żeby prowadzić nadal badania i sprawdzać, czy występują jakieś nowe ogniska, pojawiają się nowe warianty.

- My również monitorujemy tę sytuację: cały czas prowadzimy sekwencjonowanie, natomiast na pewno znacznie zmniejszyła się skala zachorowań i obciążeń systemu ochrony zdrowia w postaci chociażby hospitalizacji, czyli konieczności zapewnienia takiej opieki, która też redukuje znacząco ryzyko ciężkich powikłań i zgonu, więc w perspektywie zachorowalności i obciążenia systemu mamy do czynienia teraz ze stabilną sytuacją - kontynuował Juszczyk.

- Pandemia ciągle trwa, wszyscy chcielibyśmy aby COVID-19 już oficjalnie był uznany za nową chorobę zakaźną i wszedł do standardowego systemu monitoringu epidemiologicznego, ale takie decyzje jeszcze na poziomie międzynarodowym nie zapadły - zaznaczył szef NIZP-PZH.

Zauważalne zmniejszenie liczby testów

Dodał też, że "już drugi subwariant wariantu omikron, który teraz się upowszechnił - BA.2 nie sprawia większych problemów, jeżeli chodzi o ciężkość przebiegu i hospitalizacje".

- To napięcie, które się budowało przez dwa lata, związane z różnymi obostrzeniami jest na tyle wysokie, że zapewne spowodowało to też decyzje o zniesieniu tych obostrzeń, natomiast testowanie zmieniło swój model: w podmiotach leczniczych są dostępne testy antygenowe, one nam służą do szybkiej identyfikacji każdego, kto jest podejrzany o zakażenie. Te informacje też trafiają do systemów sprawozdawczych - poinformował Juszczyk.

- Na pewno zmniejszyła się liczba testów, obserwujemy to: w tym tygodniu, w ubiegłym, tych testów - szczególnie testów PCR - było znacznie mniej - przyznał szef NIZP-PZH. - One są teraz głównie wykonywane w szpitalach czy w ramach nadzoru przez inspekcję sanitarną- uściślił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum