Strona społeczna krytycznie o pracy nad ustawą ws. minimalnych wynagrodzeń

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2016 18:46

Strona społeczna wyraziła w czwartek (5 maja) wspólne, krytyczne stanowisko ws. prac nad ustawą dotyczącą minimalnych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Strona społeczna krytycznie o pracy nad ustawą ws. minimalnych wynagrodzeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stanowisko zostało podpisane i skierowane w czwartek na ręce premier Beaty Szydło oraz przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy.

Strona pracowników i pracodawców reprezentowana w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia wyraziła w piśmie - jak podano w komunikacie - zaskoczenie stanowiskiem przedstawiciela Ministerstwa Finansów, odmiennym od stanowiska Ministra Zdrowia, wobec opracowywanego w ramach Zespołu projektu ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

- Przedstawiciel Ministerstwa Finansów poinformował, że ustawa nie wpisuje się w ratio legis, gdyż tworzy wyłom w procesie ustalania wynagrodzeń innych grup zawodowych. To nie zostało powiedziane, ale - jak rozumiemy - Ministerstwo Finansów obawia się, że ustawa wyzwoli roszczenia innych grup zawodowych - powiedział nam Grzegorz Byszewski, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

Dodał: - Sądziliśmy, że od półtora miesiąca pracujemy nad projektem uzgodnionego rządowo rozwiązania, tymczasem dowiedzieliśmy się, że co do zasady jest ono złe i nieakceptowane. Stąd sugestia jaką wyraziła strona pracowników i pracodawców w Zespole, by ws.projektu tej ustawy wypowiedziała się Rada Ministrów, byśmy mieli pewność, że pracujemy nad dokumentem, który zna strona rządowa.

"Oczekujemy pilnego wypracowania przez Radę Ministrów wspólnego stanowiska do ww. projektu i jego przedstawienia stronie społecznej" - zaznaczyli w piśmie podpisani w nim wspólnie przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Business Centre Club.

Przypomnijmy, że projekt uregulowań wynagrodzeń minimalnych pracowników ochrony zdrowia zaprezentowano też  członkom zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. W zależności od zawodu byłyby ustalone współczynniki odnoszące się do średniej płacy krajowej (obecnie to 4,1 tys. zł brutto - red.).

W ramach danej grupy zawodowej stawek wynagrodzeń miałoby być kilka. W załączniku ustawy mają zostać ujęte wszystkie zawody medyczne i w zależności od np. wykształcenia czy stanowiska będą zróżnicowane współczynniki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze