Strażacy zamiast ratowników. Bukiel: To jakby zamiast komandosów wysłać do akcji strażników miejskich

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Twitter/Rynek Zdrowia03 września 2021 05:55

"Strażacy zamiast ratowników, opiekunowie medyczni zamiast chirurgów, felczerzy zamiast internistów". Środowisko medyczne komentuje problemy w ochronie zdrowia. Jednym z najważniejszych jest protest ratowników i brak obsad karetek. Ministerstwo Zdrowia nie widzi problemu.

Burza po słowach ministra zdrowia. Strażacy zastąpią ratowników medycznych? Fot. Shutterstock
  • Od kilku tygodni nasila się protest ratowników medycznych. Codziennie media informują o kolejnych zespołach, które nie stawiły się w pracy
  • Z powodu braków kadrowych, w kolejnych miastach stają karetki. Ratownicy składają wypowiedzenia lub idą na zwolnienia lekarskie
  • Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że stabilność w systemie zapewnią strażacy
  • - To tak, jakby zamiast komandosów wysłać do akcji strażników miejskich - komentuje przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel
  • 11 września planowany jest ogólnopolski protest medyków. Organizatorzy przewidują, że na ulicę Warszawy wyjdzie kilkanaście tysięcy ludzi. Powstanie "białe miasteczko"

Ratownicy medyczni składają wypowiedzenia. W kolejnych miastach stają karetki

Od kilku tygodni - praktycznie dzień w dzień - słyszymy o kolejnych problemach ratownictwa medycznego w Polsce. Ratownicy domagają się podwyżek oraz apelują o stworzenie ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych, a także o rozpoczęcie nowelizacji Ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Część z nich wypowiada umowy, część idzie na zwolnienia lekarskie, przez co w kolejnych miastach brakuje obsady w karetkach. 

Czytaj: Uziemione karetki i SOR-y bez obsady. Ratownicy alarmują

Tymczasem we wtorek, 31 sierpnia, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że nie ma żadnego sporu między ratownikami medycznymi i Ministerstwem Zdrowia, a jest on jedynie na linii ratownicy - pracodawcy. 

Czytaj: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: nie ma sporu z ratownikami

Protest ratowników medycznych. Brakuje obsady w karetkach. "Zastąpią ich strażacy" 

Dzień później, w samej Warszawie, z powodu protestu brakowało pełnej obsady w około połowie karetek.

- Ministerstwo Zdrowia cały czas prowadzi dialog z ratownikami medycznymi - uspokajał Adam Niedzielski, szef resortu.

Na pytanie, co stanie się, gdy zabraknie ratowników medycznych do pracy, odpowiedział, że wszystkie informacje są monitorowane, także przyczyny, które ewentualnie odpowiadają za konflikty. 

- Nawet w sytuacji eskalacji sporów jesteśmy w stanie zapewnić ekipy, czy zespoły, które będą utrzymywały stabilność systemu ratownictwa medycznego. Już angażujemy ratowników ze straży pożarnej - wyjaśnił minister.

Czytaj więcej: Co jeśli zabraknie ratowników? Niedzielski: angażujemy ratowników ze straży pożarnej

To tak, jakby zamiast komandosów wysłać do akcji strażników miejskich

Do słów ministra odniósł się przewodniczący Ogólnopolskiego Związku  Zawodowego Lekarzy dr Krzysztof Bukiel. 

- Zamiast ratowników medycznych - strażacy, zamiast chirurgów - przyuczeni opiekunowie medyczni, zamiast internistów - felczerzy... Tylko minister Niedzielski jest nie do zastąpienia - napisał na Twitterze.

- W straży pożarnej nie ma "ratowników medycznych" są strażacy z podstawowymi umiejętnościami prowadzenia doraźnej akcji resuscytacyjnej. Minister Niedzielski próbuje ludzi wprowadzić w błąd. To tak, jakby zamiast komandosów chciał wysłać do akcji strażników miejskich - dodał Bukiel.

Do dyskusji dołączył dr Marcin Pakulski. Były wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia nieco ironicznie odniósł się do sytuacji, która wcale nie jest taka wesoła.

- Ja bym podpisał umowę z korporacjami taxi. Albo ogłosił, że na hasło 999 (nie mylić z 997, bo zawiozą do izby otrzeźwień) jedziemy do szpitala za darmo. A tam czekałyby zestawy małego doktora do samodzielnej diagnostyki i leczenia - skomentował na Twitterze. 

Kraska spotkał się z ratownikami medycznymi. Wyliczył, ile rząd wydał pieniędzy

W czwartek, 2 września, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska spotkał się z ratownikami medycznymi.

- Dobrze, że na tym spotkaniu są wszystkie strony, które uczestniczą w tym sporze między ratownikami a pracodawcami. Przypomniałem pracodawcom, że od 2015 roku, jeżeli spojrzymy na budżet państwowego ratownictwa medycznego, to został on zwiększony o prawie 30 procent, to jest prawie 600 milionów dodatkowych środków na działalność państwowego ratownictwa medycznego - wyliczył wiceminister.

Czytaj więcej: Kraska po spotkaniu z ratownikami: Zrobię wszystko, żebyśmy mogli spojrzeć im w twarz

Piotr Dymon: bez płacowego porozumienia z ratownikami, karetki będą puste

11 września ogólnopolski protest medyków. Powstanie "białe miasteczko"

Przypomnijmy, że na 11 września zaplanowano ogólnopolski protest medyków, do którego dołączyło kilkanaście organizacji zawodów medycznych.

Jak szacują organizatorzy, będzie to największy z dotychczasowych strajków medyków. Na ulicę Warszawy może wyjść nawet kilkanaście tysięcy ludzi. Porozumienie Rezydentów zapowiada powstanie "białego miasteczka", nawiązując do protestu pielęgniarek sprzed 14 lat.

- Na manifestacji 11 września przewidujemy od kilku do kilkunastu tysięcy osób natomiast co będzie później? Liczymy na efekt kuli śnieżnej - przyznał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Wojciech Szaraniec, nowy przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

- Razem z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy zapraszamy przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych a także pacjentów i warszawiaków, aby nas wspomogli w walce o lepszą przyszłość - dodał Szaraniec.

Czytaj więcej: Nowy szef Porozumienia Rezydentów o proteście 11 września. "Przewidujemy do kilkunastu tysięcy uczestników"

Ogólnopolski strajk medyków. Do protestu dołączają kolejne organizacje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum