Strategia Demograficzna 2040. Maląg: chcemy włączyć pracodawców do tworzenia dobrego klimatu wokół rodziny

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polskie Radio, Rynek Zdrowia19 czerwca 2021 03:20

Rząd ogłosił tzw. Strategię Demograficzną 2040, która ma pomóc w podniesieniu dzietności do takiego poziomu, aby możliwe było zastępowanie pokoleń w perspektywie 20 lat. Szerzej o tych planach opowiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

Strategia Demograficzna 2040. Maląg: chcemy włączyć pracodawców do tworzenia dobrego klimatu wokół rodziny
Maląg deklaruje, że rodzina będzie najważniejszym celem w nowym programie rządu. Fot. Shutterstock
 • Strategia Demograficzna 2040 ma wspomóc zdaniem rządu polskie rodziny
 • Dla poprawy dzietności rząd zaproponował szereg udogodnień, m.in. ochronę rodziców przed zwolnieniami
 • Marlena Maląg dla Polskiego Radia opisała kilka szczegółów dotyczących Strategii Demograficznej

Strategia Demograficzna 2040 skupia się przede wszystkim na zachęceniu Polaków do założenia rodziny. Jak przekonywała podczas czwartkowej konferencji Marlena Maląg, nowy program stawia za cel pomoc rodzinom.

Maląg o nowym programie rządu

Gościem piątkowego Programu Pierwszego Polskiego Radia  była Marlena Maląg minister Rodziny i Polityki Społecznej. Podczas rozmowy opowiedziała o kilku ważnych szczegółach dotyczących programu  tzw. Strategii.

Na pytanie dotyczące tego, jakie są główne cele programu, minister Maląg odpowiedziała na antenie, że:

- Ogólnie rzecz biorąc, strategia to są kierunki długofalowej, konsekwentnej, systematycznej polityki państwa w zakresie wspierania rodzin. Takie trzy zasadnicze cele, które przyświecają strategii to: wsparcie rodzin, następnie eliminowanie barier, które nie pozwalają na podjęcie decyzji o tym, aby rodziły się dzieci oraz prowadzenie spójnych polityk rządowej i samorządowej.

Przy okazji Maląg zaznaczyła, że popularne cały czas świadczenia socjalne będą cały czas realizowane, m.in. program 500+, Dobry Start czy dopłata 300 złotych do wyprawki szkolnej. Jak się okazuje, jednym z ważniejszych celów, który zamierza realizować Strategia Demograficzna 2040 to wzmacnianie pozytywnego wizerunku małżeństwa.

- To bardzo trudne zadanie. Tego nie da się centralnie zarządzić ani wprowadzić żadną ustawą. Postawiliśmy na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Na terenie całego kraju prowadzą one różnorakie projekty. Są to np. "Polska szczęśliwych rodzin", "Rodzina w centrum uwagi". Pokazują one, że gdy rodzina jest szczęśliwa, to przekłada się to też np. na życie zawodowe - dodała Maląg na antenie.

Trwałe małżeństwa i wsparcie dla pracujących rodziców

W dalszej części wypowiedzi, minister Maląg przypomniała także, że w nowym programie przewidziane jest wsparcie matek pracujących.

- Kobiety powinny być zatrudnione na czas nieokreślony. Proponujemy, aby młodzi ludzie mogli liczyć na takie zatrudnienie już przy drugiej umowie. W strategii proponujemy elastyczny czas pracy, pracę zdalną lub hybrydową. Chodzi o to, aby kobiety nie były eliminowane z rynku pracy. Chcemy tego typu opiekę rozszerzyć do czwartego roku życia dziecka - powiedziała podczas rozmowy.

Minister Maląg zwróciła także uwagę na inny ważny aspekt, który zamierza zrealizować proponowany program. Mianowicie chodzi o wspieranie także pracujących ojców. Dzięki temu zachowaliby oni stabilność pracy w czasie trwania ciąży matki.

- Nie jest to bezpośrednie wsparcie finansowe, ale stworzenie dobrego klimatu wokół rodziny także od strony pracodawcy. Chcemy wzmocnić małżeństwo, ale tam, gdzie rodzina będzie żyć w związku nieformalnym, tak również będzie pewne wsparcie - zaznaczyła Maląg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze