Strajk ostrzegawczy pielęgniarek odwołany. Protest planowano 24 stycznia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2022 06:45

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych planowany na poniedziałek, 24 stycznia, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie został odwołany.

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek odwołany. Protest planowano 24 stycznia
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Strajk ostrzegawczy pielęgniarek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie został odwołany - poinformował w niedzielę, 23 stycznia. zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych 
  • Protest pierwotnie planowano na 24 stycznia. Strajk miał potrwać dwie godziny. Spór pielęgniarek z dyrekcją szpitala dotyczy tzw. dodatku „Zembalowego” i jego wyłączenia z wynagrodzenia zasadniczego
  • Jak informują związkowcy  "związek zawodowy wyraża również chęć do kontynuowania dialogu mediacyjnego w dobrej wierze i duchu poszanowania obydwu stron"

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek odwołany. Protest planowano 24 stycznia

- Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie oświadcza że odwołuje strajk ostrzegawczy planowany na dzień 24 stycznia - poinformował OZZPiP działający przy placówce. 

Strajk ostrzegawczy odwołano - jak tłumaczą związkowcy - w reakcji na stanowisko dyrekcji lecznicy.

- Wychodząc naprzeciw słowom Dyrektora przekazanym za pomocą mediów publicznych o możliwości polubownego rozwiązaniu sporu pomiędzy stronami, związek zawodowy wyraża również chęć do kontynuowania dialogu mediacyjnego w dobrej wierze i duchu poszanowania obydwu stron - podsumowali.

Dlaczego pielęgniarki z Lublina chcą protestować?

Spór pielęgniarek z dyrekcją szpitala dotyczy tzw. dodatku „Zembalowego” i jego wyłączenia z wynagrodzenia zasadniczego. Zdaniem związkowców, dodatek "należy wyłączyć z wynagrodzenia zasadniczego, ponieważ podwyżki powinny być finansowe ze środków wygospodarowanych przez pracodawcę".

 

- Od ostatniej mediacji tj. 30 grudnia 2021 r. (w którym Pan Dyrektor nie mógł uczestniczyć ze względu na spotkanie z Ministrem Zdrowia) pracodawca nie podjął jakichkolwiek działań, które dawałyby nadzieję na zażegnanie sporu zbiorowego i zawarcie porozumienia (...) Związek widzi tylko jedną metodę, a mianowicie prowadzenie rozmów w dobrej wierze i z wolą zawarcia kompromisowego porozumienia - informowali związkowcy przy okazji zapowiedzi poniedziałkowego dwugodzinnego strajku.

Protest miał trwać dwie godziny i polegać na powstrzymaniu się od wykonywania pracy.

- Nasza decyzja o 2-godzinnym strajku ostrzegawczym dobitnie pokazuje, że dotychczasowe rozmowy, blisko roczne, były pozorne i w ocenie członków Związku z Pana strony jedynie grą na czas. Dlatego, szczególnie w tej trudnej sytuacji epidemiologicznej, zwracamy się do Pana Dyrektora z apelem o rozsądek i rozwagę. Jesteśmy przekonani, że Pan Dyrektor zna
sposoby rozwiązania tego konfliktu - przekazał w miniony piątek Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum