Starosta zapłaci za pobyt dzieci z rodzin zastępczych w zakładach leczniczych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2012 14:16

PO chce zmian w prawie dot. finansowania pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych - projekt ustawy trafił już do Sejmu. Przewiduje on m.in., że koszty zakwaterowania i wyżywienia dzieci objętych tzw. rodzinną pieczą zastępczą ponosić będzie starosta.

Starosta zapłaci za pobyt dzieci z rodzin zastępczych w zakładach leczniczych?
Projekt zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej trafił do Sejmu na przełomie października i listopada. Dotyczy kosztów pobytu małoletnich w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz zakładach rehabilitacji leczniczej.

Przedstawiciele zakładów opiekuńczo-leczniczych, zajmujących się leczeniem i rehabilitacją chorych i niepełnosprawnych, od dawna alarmują, że borykają się z trudnościami finansowymi, bo brakuje przepisów umożliwiających finansowanie pobytu dzieci.

Media opisywały m.in. trudną sytuację częstochowskiego Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie". Częstochowski zakład rehabilituje oraz leczy chore i niepełnosprawne dzieci do lat trzech. Ośrodkowi groziła likwidacja; wszczęto procedurę jego zamknięcia.

Zmianę prawa, która poprawi sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych, zapowiedział 24 października wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Politycy Platformy Obywatelskiej podkreślali wówczas, że zakłady opiekuńczo-lecznicze dla dzieci nie powinny być finansowane wyłącznie ze środków NFZ, bo pobyt dziecka w części dot. noclegu i wyżywienia winien być opłacany ze środków pomocy społecznej.

PO chce określić wysokość opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie w tych zakładach dzieci objętych pieczą zastępczą. Zgodnie z projektem, opłata ma wynosić 200 proc. najniższej emerytury.

W przypadku dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej opłatę ponosić będzie starosta. Jeśli natomiast dziecko powierzono instytucjonalnej pieczy zastępczej, płacić będzie placówka opiekuńczo-wychowawcza.

PO przyznaje, że z obecnie obowiązujących przepisów nie wynika jednoznacznie, jaki jest sposób i źródło pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia dzieci objętych pieczą zastępczą. Autorzy projektu szacują, że skutki finansowe wejścia w życie ustawy wyniosą 8,09 mln zł dla budżetów wszystkich powiatów.

W dniach 15-25 października br. w częstochowskim ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym protest głodowy prowadził poseł Ruchu Palikota Artur Bramora. Do podjęcia głodówki - jak tłumaczył - skłoniła go "katastrofalna" sytuacja 11 takich ośrodków w całym kraju.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum