Stanowisko Prezydium NRL ws. wynagrodzenia zasadniczego lekarza stażysty

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 20:14

W piątek (24 stycznia) na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowane zostało stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 23 stycznia ws. projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty.

Zdaniem samorządu lekarskiego, proponowane wynagrodzenie nie jest adekwatne do wykształcenia i charakteru pracy Fot. Archiwum

Zdaniem samorządu lekarskiego, wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2700 zł brutto dla lekarza i lekarza dentysty w trakcie stażu podyplomowego jest nieadekwatne do poziomu zdobytego wykształcenia, charakteru wykonywanej pracy a także odpowiedzialności spoczywającej na osobach wykonujących te zawody.

"Należy zaznaczyć, że zaproponowane w projekcie wynagrodzenie jest wyższe jedynie o 100 zł od płacy minimalnej określonej na rok 2020, która w stosunku do roku poprzedniego wzrosła z kwoty 2250 zł brutto czyli jednorazowo o 350 zł. Porównując natomiast wzrost zasadniczego wynagrodzenia lekarza i lekarza dentysty do lat poprzednich to w 2009 r. wynosiło ono 2007 zł brutto co oznacza, że wynagrodzenie dla tego zawodu zaufania publicznego wzrosło jedynie o 693 zł brutto na przestrzeni aż 11 lat" - czytamy w stanowisku.

"Krajowy Zjazd Lekarzy wielokrotnie apelował do Ministra Zdrowia w sprawie wynagrodzeń dla lekarzy i lekarzy dentystów. W stanowisku nr 3 Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 26 maja 2018 r. w sprawie minimalnego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów, wskazano że niezmiennie postulatem samorządu lekarskiego jest ustanowienie minimalnych wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów dla lekarza i lekarza dentysty bez specjalizacji oraz lekarza rezydenta na poziomie dwukrotnej średniej krajowej, dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją na poziomie trzykrotnej średniej krajowej, jednocześnie dla lekarza i lekarza dentysty z pierwszym stopniem specjalizacji na poziomie dwu i pół krotności średniej krajowej oraz dla lekarza i lekarza dentysty stażysty na poziomie średniej krajowej" - czytamy dalej.

Prezydium NRL wskazuje, że proponowanie takiego wynagrodzenia młodym lekarzom nie przystaje do warunków na rynku pracy i nie stanowi zachęty do pozostawania i wykonywania zawodu w Polsce.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum