Stanowisko NRL ws. przyjęcia dokumentu ''Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich''

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2019 16:55

W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, przedstawione w projektowanym dokumencie ''Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich'' wyliczenia kwot, które należy przeznaczyć na finansowanie diagnostyki i leczenia osób z chorobami rzadkimi są niedoszacowane - uważa Naczelna Rada Lekarska.

Stanowisko NRL ws. przyjęcia dokumentu ''Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich''
Fot. Fotolia

W stanowisku nr 68/19/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 lipca 2019 r. w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia dokumentu ''Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich'', Rada wskazuje, że analizowane ośrodki wchodzące w skład Europejskich Sieci Referencyjnych leczą jedynie część pacjentów z danym schorzeniem. Analiza wydatków powinna uwzględniać wszystkich pacjentów leczonych z daną chorobą rzadką w Polsce. Przykładowo, blisko 1000 pacjentów dorosłych z tętniczym nadciśnieniem płucnym jest leczonych w 21 ośrodkach w Polsce, a tylko jeden z tych ośrodków, leczący około 160 pacjentów z tą chorobą, jest członkiem Europejskich Sieci Referencyjnych.

''Nadto, proponowane zwiększenie stawki kapitacyjnej za opiekę w POZ nad osobą z chorobą rzadką bez określenia przeznaczenia tej kwoty może nie przynieść oczekiwanych efektów w zakresie poprawy opieki nad pacjentami z chorobami rzadkimi. Prawdopodobnie większe znaczenie ma przeznaczenie środków na refundację leków, ułatwienie dostępu do rehabilitacji oraz opieki domowej zwłaszcza pielęgniarskiej. Istotne jest też przeznaczenie odpowiednich kwot na zaawansowane metody leczenia interwencyjnego i chirurgicznego wymagające znacznie większych nakładów osobowych i finansowych niż standardowe procedury. Te zaawansowane procedury powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych podmiotach leczniczych. Warto też określić w planie ilość środków finansowych niezbędnych na rozwój infrastruktury centrów leczących choroby rzadkie, które bardzo często wiążą się z niepełnosprawnością, oraz konieczność zapewnienia stałej opieki osób trzecich'' - czytamy w stanowisku.

Więcej: nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum