Stan zdrowia Polaków: rosnąca długość życia wyhamowała...

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2019 13:25

Z najnowszych analiz  Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że Polska liczy blisko 38,5 mln obywateli. Ponad połowę stanowią kobiet. Trend wskazujący na rosnącą długość życia wyhamował i nic nie wskazuje, że w kolejnych latach to się zmieni.

Stan zdrowia Polaków: rosnąca długość życia wyhamowała...
Według szacunków mężczyźni w zdrowiu żyją do 61,3 lat, a kobiety 64,6. Fot. Fotolia

Nadal główne przyczyny przedwczesnych zgonów to chorobami układu krążenia i nowotwory. Nasz stan zdrowia i długość życia maja tez związek z wykształceniem i płcią.

30 stycznia ukazał się najnowszy Raport NIZP-PZH "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Publikacja stanowi omówienie obecnego stanu zdrowia populacji Polski w oparciu o najbardziej aktualne dane. - Ta rzetelna, wiarygodna informacja o przyczynach zgonów ma kluczowe znaczenie dla wiedzy o stanie zdrowia społeczeństwa - wskazywał prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH, prezentując dane z raportu.

- Długość życia mężczyzn wynosi 74 lat, a kobiet 81,8 lat. Niepokojący jest fakt, że w ostatnich latach długość życia zarówno mężczyzn i kobiet wzrosła zaledwie o 0,2 roku. Jest to najmniej trzyletni okres pod względem długości życia jaki obserwujemy po roku 1991. Według szacunków mężczyźni w zdrowiu żyją do 61,3 lat, a kobiety 64,6 - wskazywał profesor Wojtyniak.

Niestety długość życia Polaków jest wyraźnie krótsza niż w krajach Unii Europejskiej o 4,6 lat. W przypadku kobiet wynosi ona 1,9 roku.

Największym zagrożeniem życia Polaków są od lat choroby układu krążenia. Odpowiadają one za ponad 43 proc. przedwczesnych zgonów. Nowotwory złośliwe są druga co do częstości przyczyna zgonów w Polsce odpowiadają za ponad 25 proc. z nich .

Okazuje się, że stan zdrowia i długość życia Polaków determinowane są czynnikami społecznymi, w tym wykształceniem. Mężczyźni z wykształceniem wyższym żyją aż 12 lat dłużej niż pozostali.

U kobiet różnica ta wynosi 5 lat - nie jest to zatem tak znacząca przepaść dzieląca obie grupy jak w przypadku mężczyzn. Zależność długości życia od wykształcenia obserwowana jest w całej UE.

W przypadku kobiet wykształcenie ma związek też z nadwagą.

- W tym przypadku wraz z rosnącym wykształceniem, problem nadmiernej wagi jest mniejszy  - zwracał uwagę prof. Wojtyniak i dodał, że generalnie niepokojącym trendem jest wzrost w kraju palaczy, osób otyłych.

Spada za to umieralność z powodu samobójstw, ale nadal jest wyraźnie wyższa od średniej europejskiej.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum