Spychalski: prezydent jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2020 17:29

Prezydent Andrzej Duda jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem - przekazał w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Podał, że prezydent jest w stałym kontakcie z kierownictwem resortu zdrowia.

Pałac Prezydencki w Warszawie; FOT. Arch. RZ

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w poniedziałek (3 lutego) spotkanie w sprawie koronawirusa, w którym uczestniczył prezydent, a także minister zdrowia Łukasz Szumowski, wiceszef resortu Waldemar Kraska, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Pan prezydent jest na bieżąco informowany o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem. Minister Łukasz Szumowski jest w bezpośrednim, stałym kontakcie z panem prezydentem - przekazał Spychalski.

W Polsce nie wykryto dotąd żadnego przypadku koronawirusa. Rząd zapewnia, że służba zdrowia jest przygotowana na wypadek pojawienia się wirusa.

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła przed Nowym Rokiem w Wuhan stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Nowy koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach kontynentalnych zakażenie potwierdzono już u ponad 17 tys. osób, a ponad 300 chorych zmarło. Przypadki zakażeń wykryto także w innych krajach, w tym w Niemczech, Rosji, Francji i we Włoszech. Odnotowano jak dotąd jeden zgon poza Chinami - na Filipinach.

Na lotnisku we Wrocławiu w niedzielę wieczorem wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu, gdzie panuje epidemia koronawirusa. Pasażerowie zostali przewiezieni na badania i obserwację do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum