Sprzeciw Senatu nic nie dał. Sejm przyjął ustawę dotyczącą budżetu NFZ
W czwartek, odrzucając sprzeciw Senatu, Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, co oznacza, że zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta. Ustawa przewiduje przeniesienie finansowania świadczeń m.in. ratownictwa medycznego oraz świadczeń wysokospecjalistycznych z budżetu państwa do NFZ. Z tego powodu wzbudzała kontrowersje.

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu. Budżet NFZ przejmie finansowanie świadczeń
Sejm w czwartek wieczorem odrzucił w głosowaniu sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ustawa przewiduje m.in. przejęcie przez NFZ od budżetu państwa finansowania zespołów ratownictwa medycznego, świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla seniorów powyżej 75 lat oraz leków dla kobiet w ciąży.
Wcześniej, także w czwartek, Senat w uchwale opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji w całości. Za odrzuceniem było 51 senatorów, przeciw - 41, a jeden wstrzymał się od głosu.
Jeszcze tego samego dnia, podczas trwającego zaledwie kilka minut posiedzenia sejmowa Komisji Zdrowia przegłosowała negatywne stanowisko w sprawie uchwały Senatu. Wieczorem podczas posiedzenia Sejmu poseł sprawozdawca Bolesław Piecha przedstawił to stanowisko, wnosząc o odrzucenie przez Sejm wniosku Senatu.
Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 232 posłów, 217 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Oznacza to, że ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty została przyjęta przez Sejm i zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.
Krytykowana nowelizacja
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty 16 listopada.
Politycy opozycji krytykowali ustawę, wskazując, że przesuwa ona zadania Ministerstwa Zdrowia do NFZ bez przekazania na te nowe zadania środków finansowych.
Wzbudzająca kontrowersje ustawa, która w niewielkim stopniu dotyczy zawodu lekarza, a przede wszystkim przenosi finansowanie niektórych świadczeń z budżetu państwa do NFZ, procedowana była w trybie odrębnym, czyli z pominięciem Komisji Prawniczej oraz konsultacji publicznych, co też było przedmiotem krytyki opozycji.
Posłowie opozycji wskazywali, że opłacenie kosztów świadczeń przenoszonych do NFZ wymaga wydatkowania dodatkowo ok. 7 mld zł z składek na NFZ, podczas gdy wcześniej te pieniądze zapewniał budżet państwa.
Ponadto zapisy ustawy umożliwiają jednorazowe przekazanie w 2023 r. kwoty do 5,5 mld zł z funduszu zapasowego NFZ na zasilenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (był finansowany z budżetu państwa - red.) z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia.
Po opublikowaniu założeń projektu ustawy, w wywiadzie dla Rynku Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał, że ustawą ministerstwo "konsekwentnie realizuje proces przenoszenia wydatków z budżetu państwa do budżetu NFZ".
- I to się dzieje od wielu lat, przede wszystkim jeśli chodzi o świadczenia wysokospecjalistyczne. Ten proces jest kontynuowany. Rzeczywiście w roku budżetowym 2023 nastąpi pewne przyspieszenie, ale to jest związane z kalkulacją finansową. Proces budżetowania Narodowego Funduszu Zdrowia pokazał nam, że mamy przestrzeń do tego, by zarządzanie miało charakter przejrzysty, żeby był jeden dysponent środków finansowych, dominujący - argumentował minister zdrowia.
- Niebagatelne znaczenie ma również to, że w poprzednim roku została wypracowana - poprzez to, że ze środków budżetowych finansowaliśmy COVID-19 - pewna poduszka finansowa w postaci funduszu zapasowego, który daje przestrzeń, by proces reformatorski dokończyć - powiedział Niedzielski.
Przeniesienie kosztów do NFZ
Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz kilku innych ustaw przewiduje m.in. przeniesienie z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia źródła finansowania kosztów:
- wszystkich świadczeń wysokospecjalistycznych,
- leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które przysługują bezpłatnie po ukończeniu 75. roku życia,
- leków, które przysługują bezpłatnie świadczeniobiorcom w okresie ciąży,
- leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów, Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy to obecnie programu leczenia chorych na hemofilię oraz leczenia antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV,
- szczepionek służących do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych oraz stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii,
- działania zespołów ratownictwa medycznego,
- składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, które nie opłacają ich z własnych środków.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)