Sprzeciw Senatu nic nie dał. Sejm przyjął ustawę dotyczącą budżetu NFZ

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia15 grudnia 2022 20:58

W czwartek, odrzucając sprzeciw Senatu, Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, co oznacza, że zostanie teraz skierowana do podpisu prezydenta. Ustawa przewiduje przeniesienie finansowania świadczeń m.in. ratownictwa medycznego oraz świadczeń wysokospecjalistycznych z budżetu państwa do NFZ. Z tego powodu wzbudzała kontrowersje.

Sprzeciw Senatu nic nie dał. Sejm przyjął ustawę dotyczącą budżetu NFZ
Fot. Shutterstock

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu. Budżet NFZ przejmie finansowanie świadczeń

Sejm w czwartek wieczorem odrzucił w głosowaniu sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Ustawa przewiduje m.in. przejęcie przez NFZ od budżetu państwa finansowania zespołów ratownictwa medycznego, świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla seniorów powyżej 75 lat oraz leków dla kobiet w ciąży.

Wcześniej, także w czwartek, Senat w uchwale opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji w całości. Za odrzuceniem było 51 senatorów, przeciw - 41, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jeszcze tego samego dnia, podczas trwającego zaledwie kilka minut posiedzenia sejmowa Komisji Zdrowia przegłosowała negatywne stanowisko w sprawie uchwały Senatu. Wieczorem podczas posiedzenia Sejmu poseł sprawozdawca Bolesław Piecha przedstawił to stanowisko, wnosząc o odrzucenie przez Sejm wniosku Senatu.

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 232 posłów, 217 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Oznacza to, że ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty została przyjęta przez Sejm i zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.

Krytykowana nowelizacja

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty 16 listopada.

Politycy opozycji krytykowali ustawę, wskazując, że przesuwa ona zadania Ministerstwa Zdrowia do NFZ bez przekazania na te nowe zadania środków finansowych.

Wzbudzająca kontrowersje ustawa, która w niewielkim stopniu dotyczy zawodu lekarza, a przede wszystkim przenosi finansowanie niektórych świadczeń z budżetu państwa do NFZ, procedowana była w trybie odrębnym, czyli z pominięciem Komisji Prawniczej oraz konsultacji publicznych, co też było przedmiotem krytyki opozycji.

Posłowie opozycji wskazywali, że opłacenie kosztów świadczeń przenoszonych do NFZ wymaga wydatkowania dodatkowo ok. 7 mld zł z składek na NFZ, podczas gdy wcześniej te pieniądze zapewniał budżet państwa.

Ponadto zapisy ustawy umożliwiają jednorazowe przekazanie w 2023 r. kwoty do 5,5 mld zł z funduszu zapasowego NFZ na zasilenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (był finansowany z budżetu państwa - red.) z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia. 

Po opublikowaniu założeń projektu ustawy, w wywiadzie dla Rynku Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał, że ustawą ministerstwo "konsekwentnie realizuje proces przenoszenia wydatków z budżetu państwa do budżetu NFZ".

- I to się dzieje od wielu lat, przede wszystkim jeśli chodzi o świadczenia wysokospecjalistyczne. Ten proces jest kontynuowany. Rzeczywiście w roku budżetowym 2023 nastąpi pewne przyspieszenie, ale to jest związane z kalkulacją finansową. Proces budżetowania Narodowego Funduszu Zdrowia pokazał nam, że mamy przestrzeń do tego, by zarządzanie miało charakter przejrzysty, żeby był jeden dysponent środków finansowych, dominujący - argumentował minister zdrowia.

- Niebagatelne znaczenie ma również to, że w poprzednim roku została wypracowana - poprzez to, że ze środków budżetowych finansowaliśmy COVID-19 - pewna poduszka finansowa w postaci funduszu zapasowego, który daje przestrzeń, by proces reformatorski dokończyć - powiedział Niedzielski.

Przeniesienie kosztów do NFZ

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz kilku innych ustaw przewiduje m.in. przeniesienie z budżetu państwa na Narodowy Fundusz Zdrowia źródła finansowania kosztów:

 • wszystkich świadczeń wysokospecjalistycznych,
 • leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które przysługują bezpłatnie po ukończeniu 75. roku życia,
 • leków, które przysługują bezpłatnie świadczeniobiorcom w okresie ciąży,
 • leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów, Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy to obecnie programu leczenia chorych na hemofilię oraz leczenia antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV,
 • szczepionek służących do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych oraz stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii,
 • działania zespołów ratownictwa medycznego,
 • składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, które nie opłacają ich z własnych środków.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze