Spróbujemy zakupów szczepionek na świecie. Nie będzie to rosyjski Sputnik V...

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 19:44

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie poszukiwała możliwości zakupu szczepionek przeciwko Covid-19 na świecie.

Spróbujemy zakupów szczepionek na świecie. Nie będzie to rosyjski Sputnik V...
Premier Mateusz Morawiecki: Spróbujemy dokonać zakupów szczepionek na świecie. Fot. PTWP/screen (zdj. archiwalne)

Premier w czwartek (18 lutego) na briefingu prasowym w Krakowie nawoływał ponownie, by szefowie wielkich koncernów farmaceutycznych zostali wezwani "na dywanik" przez Komisję Europejską i zrealizowali umowy na dostawy szczepionek.

Morawiecki stwierdził, że relacje między KE a firmami farmaceutycznymi nie przebiegły tak, jak sobie to wyobrażaliśmy.

Zapowiedział, że za kilka dni na posiedzeniu Rady Europejskiej będzie "bardzo mocno" naciskać na Komisję Europejską, żeby przyspieszyć dostawę dawek szczepionek do Europy.

- Jednocześnie uruchamiamy nasze różne kanały handlowe, żeby spróbować dokonać jakichś zakupów na świecie - zapowiedział.

- Czy to się uda? Tego nie wiem. Liczyliśmy na UE, ale teraz widzę, że wszystkie kraje członkowskie są bardzo mocno rozczarowane - oświadczył premier.

Przypomnijmy, że opóźnienia w dostawach preparatów zachodniej produkcji do krajów UE skłoniły Węgry, jako pierwszy kraj Unii, do dopuszczenia na swój rynek i zakupu (w ramach krajowych procedur) preparatów chińskich i rosyjskich. 

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, dopytywany przez nas, co sądzi o przykładzie Węgier, odparł, że węgierski rząd ma problem, żeby przekonać do tej szczepionki obywateli.

- Ja uważam, że trzeba przyjąć inne rozwiązanie. Jeśli natomiast kiedyś Sputnik V będzie miał akceptację Komisji Europejskiej, to wówczas będzie można wrócić do tematu. W każdym razie w tej chwili sprawa zakupu tej szczepionki nie jest planowana jako temat obrad Komisji Zdrowia. Ja go nie podejmę - stwierdził Tomasz Latos.

Czytaj też: Czy powinniśmy zdecydować się na szybki zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V

PAP - Aleksandra Rebelińska, Nadia Senkowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze