Spray do nosa przeciw COVID-19? Nowatorski sposób leczenia przeciwciałami

Autor: JKB • Źródło: RP, Rynek Zdrowia07 czerwca 2021 14:17

Inżynier zajmujący się przeciwciałami na University of Texas Health Science w Houston opracował przeciwciało, które może być dostarczane do nosa. Wyniki badań okazują się owocne.

Spray do nosa przeciw COVID-19? Nowatorski sposób leczenia przeciwciałami
Badacze szukają alternatywnego rozwiązania w leczeniu koronawirusa. Fot. Shutterstock
  • Spryskanie nosa nowym przeciwciałem hybrydowym może pozwolić na silną ochronę przed wieloma wariantami koronawirusa
  • Do zaskakujących wniosków doszła grupa badaczy z uniwersytetu w Houston
  • Jak na razie badania dały owocne wyniki podczas laboratoryjnych na myszach

Odkąd pojawiły się pierwsze wzmianki o pandemii koronawirusa, wielu naukowców skupiło się na opracowaniu specjalnych przeciwciał, które mogłyby pomóc w leczeniu COVID-19. Na razie mała ilość takich przeciwciał znajduje się na różnych etapach badań, natomiast kilka zostało już zatwierdzonych do nagłych przypadków w USA oraz innych krajach.

Przełomowe badanie inżyniera z Houston

Inżynier Zhiqiang An zajmuje się na co dzień badaniami przeciwciał na University of Texas  Health Science Center w Houston. Stwierdził on niedawno, że wielu lekarzy nie popiera leczenia przeciwciałami. Jako powód podał sposób ich podawania w formie wlewów dożylnych, a nie bezpośrednio do dróg oddechowych, gdzie znajduje się wirus.

An razem ze swoimi współpracownikami zdecydował się na opracowanie przeciwciała, które byłoby dostarczane od razu do nosa. Skupili się w swoich analizach na przeciwciałach pobranych od zdrowych ludzi i wybrali oni te, które rozpoznały białko kolca wykorzystywane przez koronawirusa do infekcji.

Na czym polega działanie przeciwciał?

Obiecujące wyniki wykazały przeciwciała IgG, czyli immunoglobulina G znajdująca się w naszej krwi oraz płynach ustrojowych. IgG są zawsze skierowane przeciwko konkretnemu antygenowi. W związku z tym badacze połączyli fragmenty IgG kierując je na koronawirusa z innymi przeciwciałami IgM, które zawsze w przypadku infekcji jako pierwsze zaczynają działać w organizmie.

- Ponieważ cząsteczki IgM są stosunkowo stabilne, możliwe byłoby stworzenie z nich sprayu do nosa, który można by kupić w aptece i przechowywać do użytku w nagłych wypadkach – stwierdził An.

Okazuje się, że już 6 godzin po podaniu przeciwciał do nosów zainfekowanych myszy, w ich płucach ilość wirusa znacznie się zmniejszała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum