Sprawdzanie paszportów covidowych. "Uprawnienie powinno wynikać z ustawy"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP15 grudnia 2021 13:47

Jak wyjaśnił rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, weryfikacja paszportów covidowych powinna wynikać z uprawnień wynikających wprost z przepisów ustawy.

Przedsiębiorcy powinni mieć odpowiednie uprawnienia do weryfikacji. Fot. AdobeStock
  • Jak zaznaczył rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, z nowego rozporządzenia w sprawie nowych obostrzeń nie wynika uprawnienie kontroli przez przedsiębiorców paszportów covidowych
  • - Przedsiębiorca staje się więc swoistym zakładnikiem. Z jednej strony nie może wymagać paszportu, z drugiej musi przestrzegać limitu - dodał
  • Zdaniem rzecznika, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, uprawnienie do weryfikacji powinno wynikać wprost z przepisów

Czytaj: Błąd systemie wydłuża kwarantannę dzieci. RPO interweniuje do dyrektora CeZ

Rusza szpital tymczasowy w Gdańsku. Ministerstwo Zdrowia zmieniło zdanie

Problematyczna weryfikacja paszportów

Rzecznik MŚP podkreślił, że z nowego rozporządzenia w sprawie obostrzeń covidowych, które obowiązuje od 15 grudnia, nie wynika ani uprawnienie, ani też obowiązek kontroli przez przedsiębiorców paszportów covidowych ich klientów.

- Ministerstwo wskazało, że do limitów nie wliczamy osób, które okazały paszport covidowy, niemniej okazanie to jest dobrowolne. Konsekwencją nieokazania ww. paszportu jest wliczenie klienta do limitu. Przedsiębiorca staje się więc swoistym zakładnikiem. Z jednej strony nie może wymagać paszportu, z drugiej musi przestrzegać limitu - podkreślił Rzecznik w komentarzu.

Jego zdaniem, może to prowadzić "do kuriozalnej sytuacji, w której przedsiębiorca będzie mógł świadczyć usługi tylko w ramach limitu, pomimo że wszyscy jego klienci będą zaszczepieni, ale odmówią okazania paszportu - bo mają do tego prawo".

W ocenie Rzecznika, aby nie było żadnych wątpliwości, uprawnienie do weryfikacji paszportów powinno wynikać wprost z przepisów ustawy.

- Przedsiębiorcom nie jest potrzebny konflikt z klientami, ani spór z administracją w sądach, bo w obu przypadkach generuje to dodatkowe koszty i spadek przychodów - wskazał Rzecznik.

Sprawdź: Koronawirus. 15 grudnia. Zakażenia i zgony. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Co się zmieni? Nowe zasady i limity

Od 15 grudnia wchodzą nowe obostrzenia

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakładano ono przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Wprowadza też m.in. ograniczenie limitów osób - z 50 proc. do 30 proc. - w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

W wypadku lokali gastronomicznych rozporządzenie stanowi, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Rozporządzenie prowadza także obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków m.in. w kinach, klubach filmowych, a także zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Według zapowiedzi rozporządzenie obostrzeniowe zostanie jednak znowelizowane - na Sylwestra kluby i dyskoteki będą otwarte.

Rozporządzenie wskazuje też, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w razie osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.

Zobacz też: Wraca nauka zdalna. Niedzielski podał termin. Wiadomo też co z przedszkolami

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Opiekunowie medyczni z ustawą. MZ finiszuje z pracami nad projektem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum