Spotkanie protestujących rezydentów z ministrem zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2017 20:32

W środę (4 października)  po godz. 18 rozpoczęło się spotkanie protestujących lekarzy rezydentów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko. Przed spotkaniem przedstawiciele resortu nie rozmawiali z dziennikarzami.

Spotkanie protestujących rezydentów z ministrem zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek (3 października) rezydenci apelowali o spotkanie z premier Beatą Szydło, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Zapowiedzieli, że rozważą przerwanie protestu, jeśli przyjdzie do nich premier. Tego samego dnia późnym wieczorem z protestującymi spotkał się minister Radziwiłł; zaprosił ich na spotkanie w środę.

Przed rozmowami rezydenci powiedzieli, że liczą na owocne i konkretne spotkanie. Poinformowali, że przekazali do MZ opinię do projektu rozporządzenia ws. wynagrodzeń rezydentów, w której zgodzili się na pewne ustępstwa w stosunku do pierwotnych postulatów.

- To rozporządzenie nie było propozycją, to postawienie nas przed faktem dokonanym, że tyle i tyle środków zostanie przeznaczone i nic więcej - powiedział wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

Przedstawiciele rezydentów podkreślali, że ich głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, bo tylko to pozwoli na poprawę funkcjonowania systemu. Zapewnili, że są otwarci na rozmowy.

Od poniedziałku młodzi lekarze prowadzą protest głodowy w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. W środę rano - według informacji podawanych przez rzeczniczkę Porozumienia Rezydentów OZZL Joannę Matecką - protest głodowy prowadziło ok. 30 osób.

Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

PAP - Olga Zakolska, Krzysztof Markowski

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze