Spotkanie protestujących opiekunów niepełnosprawnych z przedstawicielami rządu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2018 19:17

W Sejmie w poniedziałek (7 maja) po godz. 18.30 rozpoczęło się spotkanie protestujących trzeci tydzień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z przedstawicielami rządu: pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem oraz wiceminister RPiPS Elżbietą Bojanowską.

Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Michałkiewicz powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że chce przede wszystkim wysłuchać, co mają do powiedzenia protestujący. - Będziemy słuchali pań - zaznaczył.

Jak poinformowała PAP Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, z inicjatywą spotkania wyszedł pełnomocnik rządu. - Pan  Michałkiewicz dzwonił do mnie, sprecyzowaliśmy wszystko, mamy rozmawiać na temat pierwszego postulatu i naszego trzeciego kompromisu - powiedziała.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W tej sprawie rząd przyjął już projekt ustawy, którym w poniedziałek zajmie się sejmowa komisja. Zgodnie z propozycją świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Drugi postulat to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Później protestujący zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

W sprawie tego postulatu klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; zakłada on m.in. zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej. Projektem zająć ma się w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Według autorów projektu ma on gwarantować niepełnosprawnym około 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację. Protestujący nie uznają jednak tej propozycji za realizację swojego postulatu, nazywają ją "manipulacją" i podkreślają, że oczekują "żywej gotówki", nie zaś świadczeń rzeczowych.

Liderka sejmowego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Iwona Hartwich oświadczyła na poniedziałkowym briefingu prasowym w Sejmie, że od trzech dni prowadzący protest przygotowują kompromisową propozycję jego zakończenia.

- Aby go wyłożyć na stół, potrzebujemy rozmowy ze stroną rządową, ale nie o produktach i o rzeczach - powiedziała. Takie spotkanie - zdaniem Hartwich - powinno się odbyć z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

- Jesteśmy w stanie zrobić pół kroczku do tyłu, tylko potrzeba tej drugiej strony, która milczy - powiedziała. Dodała, że nadal chodzi o 500 złotych, kwestią rozmów jest, jak tę kwotę rozłożyć.

PAP - Marta Rawicz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum