Spotkanie premiera z firmą AstraZeneca: powstanie Warsaw Health Innovation Hub

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2020 21:01

Jak już informowaliśmy, w piątek (13 listopada br.) odbyło się spotkanie w formie wideokonferencji premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli polskiego rządu z firmą AstraZeneca. Omówiona została współpraca dotycząca walki z pandemią COVID-19 w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki przeciwko tej chorobie.

Spotkanie premiera z firmą AstraZeneca: powstanie Warsaw Health Innovation Hub
Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z firmą AstraZeneca; FOT. ABM

Polski rząd oprócz premiera reprezentowali także minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Po stronie AstraZeneca w wydarzeniu uczestniczyli prezes Leif Johansson, Radu Rasinar - Wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowowschodnią i Kraje Bałtyckie oraz Piotr Najbuk, dyrektor ds. Public & Government Affairs, Polska.
 
W trakcie spotkania omówiona została współpraca dotycząca walki z pandemią COVID-19 w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki COVID-19 oraz działania AstraZeneca związane z ogłoszoną w styczniu br. w Davos inwestycją. Oficjalnie zainicjowano również współpracę w ramach Warsaw Health Innovation Hub.
 
AstraZeneca stawiła czoło wyzwaniu w postaci pandemii przede wszystkim podejmując, we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim, prace badawczo-rozwojowe nad szczepionką przeciwko COVID-19. - Dane z I-II fazy badań klinicznych są obiecujące, a teraz wchodzimy w zaawansowane fazy badań, prowadzonych w wielu państwach. Naszym priorytetem jest dostarczenie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, oraz współpraca z rządami i organizacjami międzynarodowymi na rzecz zapewnienia szerokiego i sprawiedliwego dostępu do szczepień dla pacjentów na całym świecie - powiedział Leif Johansson, prezes AstraZeneca.

Podczas spotkania omówiono także projekt Warsaw Health Innovation Hub (WHIH), autorską inicjatywę AstraZeneca, wypracowaną we współpracy z Agencją Badań Medycznych, której ideą jest ścisłe partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie. Podobne projekty AstraZeneca z powodzeniem realizuje z rządami wielu innych państw.

W trakcie spotkania premier Morawiecki wyraził swoje poparcie dla inicjatywy, podkreślając że "zaangażowanie nowoczesnych technologii farmaceutycznych w Polsce, zwłaszcza w tak trudnych i niepewnych czasach, jest niezwykle istotne ponieważ pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki. Inicjatywy takie jak Warsaw Health Innovation Hub wzmacniają system ochrony zdrowia, ale wpływają również na ważny dla Polski ekosystem innowacji”.

Efektem spotkania było powołanie zespołu roboczego ds. Warsaw Health Innovation Hub, pod auspicjami Agencji Badań Medycznych, w którego skład wejdą przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Zdrowia, AstraZeneca Pharma Poland, a także Agencji Badań Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia.

- Powstanie Warsaw Health Innovation Hub jest unikalną, wielopodmiotową platformą pragmatycznie wykorzystującą rozwiązania informatyczne i polityczne do pomocy pacjentom i poprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Powstanie HUBu jest dla mnie dopiero początkiem ważnej inicjatywy, Polskiej Doliny Medycznej. Współpraca instytucji rządowych z prywatnym sektorem bio-tech pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój biotechnologii w naszym kraju, maksymalizując wykorzystanie zasobów i prowadzenie najbardziej innowacyjnych projektów - podsumowuje Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum