Spór o szczepionki: Moderna nie mówi "nie". Resort liczy na kompromis
Już dwa państwa unijne zwróciły się do Polski z prośbą o przekazanie dokumentów związanych z wypowiedzeniem kontraktu koncernowi Pfizer. Polska wynajęła kancelarie prawne.

- Przeprowadzono telekonferencję między stroną Polską a firmą Moderna, dostarczającą szczepionki antycovidowe
- "Jeżeli elastyczność zostanie poszerzona, zgodnie z propozycjami, nikt nie zamierza odstępować od kontraktu" - mówił wcześniej rzecznik resortu zdrowia
- Minister Adam Niedzielski: "Będzie kontynuacja rozmów"
- Dziękuję firmie Moderna za rozpoczęty dziś dialog. Wstępna reakcja firmy na nasze propozycje uelastycznienia warunków kontraktu dotyczące zakupu szczepionek pozwala kontynuować rozmowy. Koncern widzi pole do ich prowadzenia, dlatego liczę na wypracowanie kompromisowego rozwiązania - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort przeprowadził telekonferencję z koncernem w sprawie uelastycznienia dostaw szczepionek do Polski.
Jak wcześniej dzisiaj zapowiadał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andruswzkiewicz, po stronie Polski jest jasna deklaracja: jeżeli elastyczność zostanie poszerzona, zgodnie z propozycjami, nikt nie zamierza odstępować od kontraktu.
Dostawy szczepionek od Moderny, które są jeszcze przed Polską to ponad 11 mln dawek. Andrusiewicz dodał też, że już dwa państwa unijne zwróciły się do Polski z prośbą o przekazanie dokumentów związanych z wypowiedzeniem kontraktu koncernowi Pfizer. Oba zainteresowane są podobnym krokiem.
- Na chwilę obecną nie chcemy jednak podawać, jakie to państwa. Toczą się tu nieformalne rozmowy i myślę, że te państwa same poinformują w niedługim czasie o krokach ze swojej strony - przekazał rzecznik MZ. Polska rozpoczęła współpracę z dwoma kancelariami prawnymi - jedną międzynarodową, a jedną belgijską - na świadczenie wsparcia prawnego w zakresie kontraktów szczepionkowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)