Spór o liczbę studentów medycyny. NIL chce dodatkowej procedury dla absolwentów

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia30 września 2022 08:00

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej skierował pismo do okręgowych izb lekarskich ws. wprowadzenia obligatoryjnej procedury dotyczącej rozpatrywania wniosków o przyznanie PWZ absolwentom kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych w przypadku m. in. braku pozytywnej opinii PKA.

Spór o liczbę studentów medycyny. NIL chce dodatkowej procedury dla absolwentów
NIL chce, by absolwentów uczelni medycznych określać zgodnie z ustawą "niedostatecznie przygotowanymi zawodowo". Fot. Adobestock
  • Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski wystosował list do prezesów okręgowych rad lekarskich
  • Zaproponował, by przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie prawa wykonywania zawodu składanych przez absolwentów tych uczelni wprowadzić "obligatoryjną procedurę"
  • Jankowski powołał się na art. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, mówiący o niedostatecznym przygotowaniu zawodowym

Obligatoryjna procedura nieprzyznawania PWZL

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej lek. Łukasz Jankowski skierował pismo do prezesów okręgowych rad lekarskich w związku z rozpoczęciem rekrutacji na studia medyczne. W piśmie szef samorządu lekarskiego odniósł się do uczelni, które nie otrzymały pozytywnej opinii w wyniku postępowania akredytacyjnego Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA) oraz uczelni, które nie są w stanie zapewnić właściwego standardu nauczania medycyny z uwagi na brak kadry naukowej oraz baz klinicznych.

W swoim piśmie Jankowski proponuje wprowadzenie obligatoryjnej procedury wynikającej z art. 11 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - niedostateczne przygotowanie zawodowe - przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie prawa wykonywania zawodu składanych przez absolwentów tych uczelni. Sugeruje również, by odbiorcy pisma skierowali do Naczelnej Rady Lekarskiej inne propozycje w wymienionym zakresie.

Studia medyczne na niemedycznych uczelniach

Naukę na kierunkach lekarskich rozpocznie w nadchodzącym roku akademickim 9481 osób, z których 5836 - na jednolitych studiach dziennych, po zwiększeniu limitów o 75 miejsc.

Na 16 województw jak dotąd przypadały 23 uczelnie kształcące lekarzy, ale jeszcze w tym roku, jak podawaliśmy w sierpniu, będzie ich 24. Zgodę na nauczanie medycyny dostały:

  • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie;
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

"Głos lobby obawiającego się konkurencji"

Do krytyki zwiększania liczby studentów studiów medycznych na uczelniach niewyspecjalizowanych w tym profilu odniósł się minister Niedzielski podczas środowej konferencji w resorcie zdrowia.

- Jestem bardzo zdziwiony tym zarzutem. Nie jest sformułowany w kierunku ministra zdrowia, ale w stosunku do rektorów uczelni medycznych, którzy są odpowiedzialni za jakość kształcenia. Bardzo ściśle współpracujemy z rektorami podejmując decyzję o zwiększeniu naboru. Rektorzy wypowiadają się na temat swojej wydolności, infrastruktury dydaktycznej – mówił Niedzielski. 

Minister zaznaczył ponadto, że wraz ze wzrostem miejsc na kierunkach medycznych resort pracuje nad standardami kształcenia.

– Zmieniamy je w kierunku coraz lepszego dopasowania ścieżki kształcenia do oczekiwań systemu. W ostatnim czasie wiele inwestujemy, np. jeżeli chodzi o w kwestie zmiany standardów kształcenia, dotyczących komunikacji z pacjentem - poinformował.

- Wprowadzamy możliwość kształcenia na kierunkach medycznych w szkołach zawodowych, które do tej pory kształciły pielęgniarki, i tu też są głosy krytyczne. Ale przypominam, żeby otworzyć kierunek lekarski trzeba spełniać bardzo surowe i rygorystyczne warunki. One są weryfikowane przez wizytę odpowiedniej komisji i to jest regularnie sprawdzane – dodał szef resortu zdrowia.

- Traktuję głosy krytyki, które wcześniej mówiły, że jest za mało specjalistów, jako typowy korporacyjny głos, działający w interesie lobby, które nie chce większej konkurencji – podsumował minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum