Specjaliści: największą rolę w implementacji profilaktyki grypy odgrywają samorządy

Autor: KL, PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 10:01

Eksperci ze Stowarzyszenia CEESTAHC we współpracy z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy opracowali Modelowy Samorządowy Program Polityki Zdrowotnej Profilaktyki Grypy w Grupach Ryzyka.

Specjaliści: największą rolę w implementacji profilaktyki grypy odgrywają samorządy
Dzięki programom samorządowym świadomość korzyści z profilaktyki grypy rośnie Fot. Archiwum

Profilaktyka grypy jest jednym z najskuteczniejszych środków szybkiej poprawy zdrowia i jakości życia populacji. Największą rolę w procesie jej implementacji odgrywają samorządy. 

Jak informują nas eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się od lat na bardzo niskim poziomie wynoszącym ok. 3,4%. Niska wyszczepialność jest jednym z podstawowych problemów polskich programów polityki zdrowotnej. Dlatego tak duże znaczenie mają programy zdrowotne realizowane przez władze lokalne.

- Tylko samorządy są w stanie skutecznie rozpoznać i zaspokoić potrzeby lokalnych społeczności. Dzięki temu odsetek osób starszych, które szczepią się przeciwko grypie stale się zwiększa, a świadomość korzyści z profilaktyki grypy rośnie - mówiła prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny na konferencji "Grypa Przed Sezonem: co każdy samorząd wiedzieć powinien".

Podczas spotkania  zapowiedziano lipcową inaugurację uaktualnionej wersji Modelowego Samorządowego Programu Polityki Zdrowotnej Profilaktyki Grypy w Grupach Ryzyka, uwzględniającej m.in.: nowe publikacje, zmieniony schemat programu polityki zdrowotnej (według nowych wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) oraz najlepsze przykłady wdrożeń programów polityki zdrowotnej w samorządach.

Prof. Brydak podkreślała, że samorządy są w stanie nie tylko najskuteczniej rozpoznać i zaspokoić potrzeby lokalnych społeczności, ale także sfinansować szczepienia oraz edukację. Szczepienie sprawia, że nie zakażamy następnych osób, unikamy hospitalizacji, zapobiegamy powikłaniom pogrypowym.

W ostatnim sezonie (jesienno-zimowym)  z powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce 149 osób - to najwięcej zgonów od 5 lat. Jednocześnie spadła liczba zachorowań na grypę. Wyższa śmiertelność wynika przede wszystkim z faktu, że za większość przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, który niesie za sobą ryzyko groźnych powikłań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum