Specjaliści: czas na Narodowy Program Walki z Cukrzycą?
Potrzebne są coraz większe nakłady finansowe i działania systemowe, aby powstrzymać falę zachorowań na cukrzycę - podkreślali eksperci w czwartek (21 listopada) podczas sejmowej konferencji "Nowe otwarcie w diabetologii".

Organizatorem spotkania była podkomisja stała do spraw zdrowia publicznego sejmowej Komisji Zdrowia, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że wszystkie liczby wskazują, iż w perspektywie najbliższych lat coraz więcej osób będzie chorowało na cukrzycę, a choroba ta stanie się jednym z głównych problemów na świecie i w Polsce. Dlatego - w ocenie wiceministra - wszystkie działania państwa powinny być nakierowane na profilaktykę.
Radziewicz-Winnicki podkreślił także, że system opieki zdrowotnej musi się dostosować do rosnącej populacji osób z cukrzycą.
- Stworzyliśmy parlamentarny zespół, który zastanawia się, jak dostosować podstawową opiekę zdrowotną do zmieniających się zachorowań populacji. Cukrzyca powinna być rozpoznawana i leczona w POZ, konieczne jest jednak wypracowanie modelu współpracy podstawowej opieki zdrowotnej z ambulatoryjną opieką specjalistyczną - zaznaczył wiceminister zdrowia.
Czytaj: Eksperci: diabetologia potrzebuje systemowych działań
Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych podkreślił, że trudno jednoznacznie policzyć ile kosztuje nas cukrzyca, ponieważ choroba ma charakter interdyscyplinarny, a pacjenci są leczeni w różnych obszarach ochrony zdrowia. - NFZ z roku na rok stara się kierować więcej pieniędzy na leczenie cukrzycy. W AOS w 2012 r. wydano na ten cel 380 mln zł, a w 2013 r. spodziewamy się wydać 400 mln zł - podkreślił wiceprezes Pakulski.
Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaznaczył, że ważnym celem PTD jest powołanie Narodowego Programu Walki z Cukrzycą. - Uważamy, że dedykowanie konkretnych środków z przeznaczeniem na określony cel może okazać się bardzo pomocne w walce z tą epidemią - tłumaczył prof. Czupryniak. Aby to osiągnąć konieczne jest jednak stworzenie przy Ministerstwie Zdrowia Zespołu Ekspertów, wspierającego resort w działaniach na rzecz walki z cukrzycą.
Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki zadeklarował gotowość do spotkania w tej sprawie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)