Sosnowiec: samorząd przedłuża o kolejne cztery lata miejski program in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 20:49

Samorząd Sosnowca zamierza przedłużyć o kolejne cztery lata miejski program dofinansowania procedury in vitro. W rodzinach, które skorzystały dotąd z programu, przyszło na świat 23 dzieci. Sześć kolejnych par oczekuje jeszcze dziecka.

Sosnowiec: samorząd przedłuża o kolejne cztery lata miejski program in vitro
FOT. Flickr; zdjęcie ilustracyjne

Miasto kończy realizować program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2017-2020. Zakłada on dofinansowanie kosztów jednej procedury in vitro rocznie w wysokości 5 tys. zł. Pozostałą część płacą pacjenci. W sumie przewidziano objęcie wsparciem 160 par. Mieszkańcy Sosnowca mogli ubiegać się o takie dofinansowanie trzykrotnie - poinformowała podczas środowego przedpołudniowego briefingu pełnomocniczka prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej Anna Jedynak

Zaakcentowała, że z problemem bezpłodności boryka się ok. 10 proc. populacji, z czego 2 proc. potrzebuje bezwzględnie zapłodnienia pozaustrojowego. - W 2016 r. niestety takie wsparcie na poziomie krajowym zostało zatrzymane, a są pary, które potrzebują tu pomocy finansowej. Dlatego chcemy kontynuować nasz program od 2021 r., także na cztery lata - powiedziała.

Pełnomocniczka zaznaczyła, że utrzymana ma zostać wartość programu 800 tys. zł, przy założeniu wsparcia po 40 par rocznie w wysokości 5 tys. zł. Utrzymane mają zostać też dotychczasowe kryteria wiekowe - zakładające m.in. wiek kobiet między 20. a 43. rokiem życia.

- Ale umożliwiamy, czego teraz nie mogliśmy robić, bo dopiero dokument został zatwierdzony przez agencję oceny technologii medycznych, wsparcie kobiet w innym wieku. Teraz taką możliwość damy: to lekarz będzie decydował, że jeżeli para młodsza czy starsza potrzebuje wsparcia, będzie kwalifikowała się do programu - zastrzegła Jedynak.

Podała też, że dotąd przy wsparciu programu urodziło się 23 dzieci. Rodzice i miasto oczekują jeszcze sześciu kolejnych rozwiązań.

- Chcemy w kolejnym czasie wesprzeć następne takie pary, żeby jeszcze więcej dzieci mogło w naszym mieście się urodzić. Z bólem musimy podkreślić, że na poziomie krajowym takie wsparcie nie istnieje i na poziomie samorządowym musi być kontynuowane - oceniła.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami sosnowieckiego programu wsparcie przysługiwało parom spełniającym kryteria: wiek kobiety w przedziale 23-40 lat według rocznika urodzenia, potencjalni rodzice w związku małżeńskim lub partnerskim, kwalifikacja do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Konieczne było też udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub rocznego bezskutecznego leczenie zachowawczego albo chirurgicznego. W dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób z pary musiała od roku mieszkać w Sosnowcu.

W Sosnowcu pilotażowy program wsparcia in vitro działał już wcześniej - od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez rząd PO-PSL krajowego programu, który obowiązywał do połowy 2016 r. Potem władze Sosnowca przygotowały kolejny miejski program na lata 2017-2020, deklarując na jego realizację po ok. 200 tys. zł rocznie.

Mateusz Babak (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum