Sosnowiec: radni przyjęli trzyletni program dofinansowania do in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2013 16:37

Rada miasta Sosnowca przyjęła w środę (2 października) trzyletni pilotażowy program dofinansowania do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. W tym roku dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł może dostać 20 par.

Sosnowiec: radni przyjęli trzyletni program dofinansowania do in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie kwalifikowaną większością głosów. Głosowało 21 radnych, za było 13 z nich. Przyjęty w Sosnowcu program wzorowany jest na doświadczeniach Częstochowy, gdzie pierwsze takie rozwiązanie w kraju wprowadzono w ub. roku.

Przewidziany na trzy lata pilotażowy program wsparcia dla zapłodnienia in vitro formalnie w Sosnowcu już ruszył. Uchwałę o rozpoczęciu programu radni przyjęli w maju - dotyczącą jednak tylko tegorocznej jego realizacji. Na tej podstawie miasto mogło ogłosić konkurs dla podmiotów leczniczych, mających realizować program.

Środowa uchwała dotyczy realizacji programu od 1 listopada do końca 2015 r. Przewiduje wydanie w tym roku 60 tys. zł, co oznacza że wsparciem może zostać objętych 20 potrzebujących par. Budżet programu w kolejnych latach ma być ustalany z końcem każdego roku kalendarzowego.

W programie mogą wziąć udział mieszkające w Sosnowcu małżeństwa, w których kobieta mieści się w przedziale wieku - 20-37 lat według rocznika urodzenia. Pary te muszą kwalifikować się do leczenia niepłodności metodą in vitro zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, a także przejść wcześniejsze leczenie niższego rzędu (przez co najmniej dwa lata), które zakończyło się niepowodzeniem lub mieć bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Zgodnie z zapisami programu w 207-tysięcznym mieście problem niepłodności może dotyczyć ok. 6 tys. par. Wielkość populacji wymagającej leczenia poprzez zapłodnienie in vitro oszacowano na 136 par. Miasto zakłada, że miernikiem efektywności programu powinna być pomoc w uzyskaniu ciąż u co najmniej 25 proc. zakwalifikowanych do niego par.

Zgodnie z założeniami program ma objąć dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów (łącznie jednak nie więcej niż 3 tys. zł) co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Program zakłada też możliwość dofinansowania powtórnego zabiegu in vitro zarodkami uzyskanymi we wcześniej przeprowadzonej procedurze. W całym okresie realizacji programu jedna para może jednak skorzystać z dofinansowania tylko raz.

Będący wzorem dla Sosnowca program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" rozpoczął się pod koniec ub. roku - z limitem dofinansowania dla 36 par. Do udziału w nim zakwalifikowano 12 spośród ponad 30 zgłoszonych par. Każda z nich otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. W tym roku dofinansowaniem w Częstochowie może zostać objętych 50 par.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze