jj/Rynek Zdrowia | 01-04-2020 18:55

Sośnierz: obowiązkowe testy na koronawirusa dla personelu medycznego podzieliłyby Polaków

Jak mówił w środę (1 kwietnia) w audycji Konrada Piaseckiego "Jak Jest" w TVN24 poseł Andrzej Sośnierz, aby zapanować nad epidemią koronawirusa należy wykorzystać istniejące możliwości techniczne.

Andrzej Sośnierz: trzeba robić więcej testów na koronawirusa, ale... FOT. PTWP

- Między innymi tak, jak w innych krajach, można odłożyć na bok w tej nadzwyczajne sytuacji przepisy związane z RODO i monitorować kontakty z innymi osób zarażonych lub z kwarantanny - stwierdził Sośnierz.

Były prezes NFZ wskazywał, że aby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa, należy zwiększyć zdecydowanie ilość wykonywanych testów. Przekonywał, że poprawka w ustawie, którą zaproponował Senat, a która dotyczyła robienia obowiązkowych testów personelowi medycznemu, wprowadzałaby podziały w społeczeństwie.

- Nie można wprowadzić dużej ilości testów od razu. Wiąże się to ze sprowadzeniem odpowiedniego sprzętu, uruchomienia laboratoriów, sprowadzania odczynników czy produkowania ich w Polsce. W mojej ocenie, za miesiąc powinniśmy jednak wykonywać ok. 50 tys. testów dziennie - mówił Sośnierz, dodając, że byłaby to liczba testów umożliwiająca „uwięzić” wirusa i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.