Sośnierz na HCC: sieć szpitali nie rozwiązała żadnego problemu, a zrodziła nowe

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2018 10:29

- Nie zmieniłem zdania o sieci szpitali. Uważam nawet, że jest gorzej niż przypuszczałem. System sieci szpitali nie rozwiązał żadnego problemu, a zrodził nowe - mówił Andrzej Sośnierz, poseł PiS, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, podczas sesji plenarnej na III Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w czwartek (8 marca) w Katowicach.

Andrzej Sośnierz: - Ustawa o sieci szpitali niczego nie rozwiązała. Fot. PTWP

W opinii Andrzeja Sośnierza przed koalicją rządzącą stoi zadanie przemyślenia na nowo całego postępowania z systemem opieki zdrowotnej.

- Ustawa o sieci szpitali niczego nie rozwiązała. Potwierdziły się przypuszczenia, iż spowoduje, że szpitale mniej chętnie będą przyjmowały drogich pacjentów. Mamy sygnały - na szczęście nie powszechne - że pacjentów się odsyła i to jest niedobre. Narzekamy, że nie zrozumiano finansowania ryczałtowego. Ale czy da się to zrozumieć?  Wzór jest tak skomplikowany, że zarządzający nie potrafią umieścić swojego działania w tym systemie - mówił zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia.

Zadawał pytanie, kto w sieci szpitali jest dobrym menedżerem.

- Czy ten, który przekroczył ryczałt i wie, że nie dostanie za to pieniędzy? Czy ten, który ostrożnie działa i nie przekroczy ryczałtu? Prezes Jacyna podkreślił, że w ryczałcie nie ma nadwykonań, więc jeśli zarządzający zrobi więcej świadczeń, to w tym roku na pewno nie dostanie pieniędzy. Czy to znaczy, że ma inwestować w przyszłość? Ma na to pieniądze - w porządku, nie ma - to zadłuża zakład - wskazywał Andrzej Sośnierz.

Podkreślił, że ryczałt się dostaje i nie zależy on od ilości przyjętych pacjentów.

- Mówiło się, że stworzymy system, w którym pieniądz pójdzie za pacjentem. Teraz pieniądz idzie przed pacjentem, a potem przychodzi pacjent. Rozerwanie tej łączności jest bardzo destrukcyjne dla rachunku kosztów i to się prędzej czy później źle skończy. Jak długo będziemy w to brnęli? - pytał poseł Sośnierz.

Zapowiedział, ze w PiS dyskusja na ten temat na pewno będzie prowadzona.

- Nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi - podsumował. - Minister Szumowski już zapowiada, że będą zmiany - dodał Sośnierz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum