Sopot: ministrowie będą rozmawiać o unijnej solidarności w zdrowiu i chorobie

Autor: TVP, MSX/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2011 21:58

We wtorek (5 lipca) rozpoczyna się w Sopocie, w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów zdrowia krajów wspólnoty. Minister zdrowia Ewa Kopacz, wypowiadając się dla TVP1 w programie "Polityka przy kawie" stwierdziła, że celem prezydencji polskiej będzie m.in. przekonanie krajów wspólnoty do potrzeby utworzenia centrów referencyjnych, które będą gromadzić wiedzę na temat nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób.

Sopot: ministrowie będą rozmawiać o unijnej solidarności w zdrowiu i chorobie

Jak uważa minister, wiedza o nowoczesnych rozwiązaniach w ochronie zdrowia powinna być dostępna w ramach solidarności europejskiej dla wszystkich krajów.

Podczas spotkania polscy urzędnicy MZ zaproponowali swym odpowiednikom z innych krajów dyskusję m.in. na temat możliwości walki z chorobami cywilizacyjnymi oraz czynników, które determinują zdrowie obywateli Unii. 

Jak już informowaliśmy, tematy podejmowane podczas spotkania w Sopocie będą koncentrowały się wokół priorytetów 
zdrowotnych polskiej prezydencji jakim jest m.in. zmniejszania różnic w zdrowiu społeczeństw Europy poprzez wyrównywanie szans w dostępności do leczenia i zachęcanie do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Omawiane będą 
również kwestie związane z możliwościami i korzyściami jakie daje rozwój telemedycyny. Jedna z dyskusji poświęcona będzie zagrożeniom, jakie dla kondycji społeczeństw europejskich stanowią dopalacze. Aktualnym bieżącym tematem, który ministrowie zdrowia poruszą w Sopocie 
będzie sytuacja związana z epidemią zakażeń pokarmowych wywołanych przez bakterię E. coli. 


Mające charakter nieformalny spotkania ministrów krajów UE odbywają się cyklicznie w państach, które obejmują prezydencję w Unii. Na spotkanie w Sopocie oczekiwani są ministrowie zdrowia z 27 krajów. 

Jakub Gołąb, rzecznik polskiej prezydencji w Ministerstwie Zdrowia, poinformował w poniedziałek PAP, że w dwudniowym spotkaniu zorganizowanym w Sopocie ma wziąć udział ok. 140 osób, w tym komisarz ds. zdrowia John Dalli z ramienia Komisji Europejskiej, przedstawiciele WHO oraz dyrektor Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Marc Sprenger. Spotkaniu będzie przewodniczyła minister Ewa Kopacz.

Więcej: http://tvp.info/informacje

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum