Sopot: drugi dzień spotkania ministrów zdrowia UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2011 11:17

Czynniki wpływające na zdrowie Europejczyków oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w opiece zdrowotnej - to główne tematy drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów zdrowia UE w Sopocie.

Sopot: drugi dzień spotkania ministrów zdrowia UE
Trwające od wtorku (5 lipca) spotkanie jest pierwszym z serii ministerialnych spotkań w Polsce w ramach prezydencji.

Minister zdrowia Ewa Kopacz przed wejściem do sali obrad poinformowała dziennikarzy, że uczestnicy spotkania w środę będą rozmawiać o e-zdrowiu - informatyzacji i przepływie informacji. Omówione mają być możliwości i korzyści, jakie daje internet w profilaktyce, diagnostyce i terapii.

Szefowa resortu zdrowia zwróciła uwagę, że ok. 2 mln Polaków przebywa za granicą i korzysta z różnych form ochrony zdrowia w różnych krajach europejskich. Dzięki internetowi informacje o pacjencie będą mogły być transferowane do miejsca, w którym ewentualny zabieg byłby wykonywany czy udzielona porada.

Kopacz poinformowała, że drugim tematem będą determinanty zdrowia, czyli, jak tłumaczyła, wszystko to, co wpływa na nasze życie, na naszą starość, to jak się odżywiamy, jak jesteśmy aktywni ruchowo, czy palimy, pijemy, czy sięgamy po narkotyki. - Pokażemy negatywną stronę używek, ale też pozytywną stronę aktywności fizycznej i zdrowej diety - wyjaśniła.

Jakub Gołąb, rzecznik prezydencji w Ministerstwie Zdrowia, poinformował PAP, że w sopockim spotkaniu bierze udział ok. 140 osób, w tym wysocy rangą przedstawiciele Komisji Europejskiej, przedstawiciele WHO oraz 13 ministrów zdrowia i 14 wiceministrów lub przedstawicieli resortów krajów UE.

Nieformalne spotkania szefów resortów ze wszystkich krajów UE należą do najważniejszych wydarzeń prezydencji i odbywają się cyklicznie w kraju, który aktualnie przewodniczy pracom Rady UE. Nie zapadają na nich formalne decyzje, jednak dyskusja i wnioski prezydencji służą przygotowaniu gruntu pod decyzje, które będą mogły być podjęte na formalnych spotkaniach w Brukseli i Luksemburgu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum