Sondaż wśród lekarzy: związek pielęgniarek nie ma racji

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 14:58

Ponad 70 proc. lekarzy uważa, że pielęgniarki powinny mieć możliwość wyboru czy chcą pracować na etacie czy na kontrakcie - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród lekarzy.

Sondaż wśród lekarzy: związek pielęgniarek nie ma racji

Portal dla lekarzy Konsylium24.pl zapytał 21 marca 426 lekarzy, czy pielęgniarki powinny mieć możliwość pracy tylko na etacie – jak postuluje związek pielęgniarek, na etacie lub kontrakcie – jak proponuje Ministerstwo Zdrowia czy tylko na kontrakcie.

Z sondażu wynika, że 72 proc. lekarzy popiera propozycje Ministerstwa Zdrowia, tylko 6 proc. lekarzy zgadza się z postulatami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. 20 proc. lekarzy nie ma zdania na ten temat.

Większość pielęgniarek to kobiety, dlatego portal Konsylium24 sprawdził, czy kobiety-lekarki mają większe obawy przed pracą kontraktową niż mężczyźni lekarze. Po przeprowadzonej dokładnej analizie w obu grupach okazało się, że zarówno lekarki jak i lekarze w tym samym stopniu popierają możliwość wyboru pomiędzy pracą etatową a kontraktową.

Polscy lekarze dobrze orientują się w wadach i zaletach różnych form zatrudnienia w ochronie zdrowia, gdyż jak podaje Naczelna Izba Lekarska już przeszło połowa lekarzy pracuje w ramach kontraktów.

Dlatego w swoich wypowiedziach lekarze podkreślają, że jeżeli nikt nikogo nie zmusza do takiej czy innej formy zatrudnienia, to pielęgniarki pracujące na kontraktach mogą mieć powody do zadowolenia. Umowa kontraktowa daje im chociażby możliwość dłuższej pracy i wyższych zarobków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum