Sondaż: większość lekarzy za refundacją in vitro, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2010 18:34

65 proc. ankietowanych lekarzy uważa, że procedury zapłodnienia in vitro powinny być chociaż częściowo finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.

Sondaż: większość lekarzy za refundacją in vitro, ale...

Jak podkreśla Konsylium24.pl, wśród zwolenników wykorzystania publicznych pieniędzy na finansowanie in vitro, co czwarty ankietowany lekarz (24 proc.) jest za refundacją w całości, tyle samo badanych – za 70 proc. finansowaniem, a 15 proc. – za 30 proc. finansowaniem.

35 proc. respondentów uważa jednak, że in vitro nie powinno być w ogóle finansowane ze środków publicznych.

Najwięcej przeciwników jakiegokolwiek refundowania in vitro można znaleźć wśród lekarzy na szczycie swojej kariery zawodowej (10-24 lata stażu pracy) – aż 41 proc. jest przeciwnych jakimkolwiek dopłatom państwa do tych procedur. Najwięcej zwolenników chociaż częściowego dopłacania do in vitro jest wśród lekarzy najstarszych (powyżej 25 lat stażu pracy) – 71 proc. z nich uważa, że NFZ powinien dopłacać do tych zabiegów.

Lekarze zwolennicy płatności za in vitro ze środków NFZ wymieniają wśród swoich argumentów m.in. potrzebę równego dostępu pacjentów do świadczeń zdrowotnych (niezależnie od statusu materialnego), czy potrzebę wspierania przyrostu naturalnego ze względu na starzenie się polskiego społeczeństwa. Niektórzy zwracają uwagę również na zbytnią ingerencję Kościoła katolickiego w stanowienie prawa w Polsce.

Przeciwnicy refundowania in vitro podkreślają niedofinansowanie innych dziedzin medycyny. Relacjonują sytuacje swoich szpitali i przychodni, w których brakuje środków na podstawowe badania i procedury medyczne. Obawiają się również nadużywania tej metody przez wygodnych, szukających najprostszych i najszybszych rozwiązań pacjentów, którzy nie chcą poddawać się bardziej żmudnym i pracochłonnym zaleceniom.

Wśród lekarzy wyrażających wątpliwości co do finansowania in vitro przez NFZ pojawiają się również wypowiedzi ginekologów, którzy spodziewają się, że takie finansowanie ze względu na swoją niedużą kwotę sprawi, że najlepsze kliniki leczenia niepłodności nie podpiszą umów z NFZ a pozwoli to zaistnieć klinikom o bardzo słabych wynikach. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na jakość leczenia metodą in vitro po wprowadzeniu publicznej refundacji.

Konsylium24.pl to serwis społecznościowy przeznaczony tylko dla lekarzy. Sondaż przeprowadzono 19-20 października 2010 r. na grupie 353 polskich lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum