Sondaż: decyzja ws. "matek I kwartału" była słuszna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 16:41

77 proc. respondentów TNS Polska uznało za słuszną wywalczoną przez "matki I kwartału" decyzję o objęciu ich systemem rocznych płatnych urlopów. 57 proc. badanych nie wie, skąd rząd wziął na to pieniądze; 45 proc. twierdzi, że są jeszcze wolne środki w budżecie.

Sondaż: decyzja ws. "matek I kwartału" była słuszna
O ocenę ogłoszonej 28 kwietnia przez premiera Donalda Tuska decyzji w sprawie włączenia "matek I kwartału" w nowy system rocznych płatnych urlopów rodzicielskich TNS Polska zapytał w dniach 1-16 maja 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat wzwyż. To ogólnopolska, reprezentatywna próba.

- Decyzja premiera wywołała zrozumiałą radość wśród jej beneficjentów, ale wzbudziła też podejrzenia o jej PR-owski charakter oraz obawy o pojawienia się żądań kolejnej grupy matek oraz o ogólną eskalację finansowych żądań różnych grup - tak TNS Polska uzasadnia przeprowadzony sondaż.

77 proc. badanych decyzję uznało za słuszną - zdaniem 31 proc. była ona "zdecydowanie słuszna", a 46 proc. zgodziło się z oceną "słuszna". Według 10 proc. decyzja była niesłuszna, z tym, że 3 proc. uznało ją za "zdecydowanie niesłuszną".

Według TNS Polska częściej decyzję za słuszną uznają kobiety (83 proc.) niż mężczyźni (70 proc.). Ludzie z wykształceniem ponadpodstawowym akceptują ją częściej (80-81 proc.) niż z wykształceniem podstawowym (63 proc.). W tej sprawie nie mają znaczenia sympatie partyjne, a w badaniu różnica w akceptacji decyzji przez sympatyków PO (86 proc.) i PiS (87 proc.) wynosi tylko 1 punkt procentowy - podkreśla ośrodek badawczy.

Sondaż pokazuje, że 57 proc. badanych nie wie, skąd rząd wziął te dodatkowe pieniądze. 26 proc. wskazała - wiedząc lub zgadując - że wziął je z rezerw w budżecie. Po 3-4 proc. zaznaczyło, że pieniądze pochodzą z innych źródeł: prywatyzacji, kredytu, obligacji i oszczędności w obsłudze długu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum