×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sondaż: Polacy "za" przyjęciem uchodźców z Ukrainy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia01 marca 2022 07:32

Atak Rosji na Ukrainę wywołał falę międzynarodowego oburzenia. Polska niemal natychmiast rozpoczęła organizowanie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", jesteśmy gotowi przyjąć wszystkich tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

Sondaż: Polacy "za" przyjęciem uchodźców z Ukrainy
Ukraińscy uchodźcy oczekują we Lwowie. Fot. PAP/Vitaliy Hrabar
  • "Rzeczpospolita" zleciła sondaż IBRiS w celu sprawdzenia czy Polacy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy i zamierzają im pomagać
  • Wyniki ankiety mówią same za siebie – praktycznie 90 proc. respondentów opowiedziało się za przyjmowaniem uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy
  • Z kolei blisko 35 proc. ankietowanych jest zdania, że do Polski mogą przybyć nawet miliony osób

Polacy chcą przyjmować Ukraińców

Sondaż IBRiS został przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Wynika z niego jednoznacznie, że Polacy jak najbardziej chcą pomóc i przyjąć do kraju uciekających przed wojną Ukraińców. Odpowiedzi:

  • Blisko 60 proc. badanych uważa, że "przyjąć trzeba wszystkich uciekających",
  • 35 proc., że trzeba "przyjąć wyłącznie potrzebujących i zagrożonych",
  • 3,1 proc. uważa, że "nie przyjmować nikogo w Polsce – zbudować i utrzymywać obozy uchodźców na terenie Ukrainy tak długo, jak to konieczne",
  • 1 proc. respondentów uważa, że "nie przyjmować i w ogóle nie zajmować się pomocą ukraińskim uchodźcom".

W związku z powyższym widać wyraźnie, że ponad 90 proc. ankietowanych jak najbardziej opowiada się za przyjmowaniem uciekających Ukraińców. W dalszej części sondażu dla "Rz" respondenci zostali zapytani także o możliwą liczbę uchodźców. Prawie 35 proc. jest zdania, że przybędą do Polski nawet miliony osób, a 31 proc. uważa, że setki tysięcy.

Sondaż oznacza powszechną zgodę Polaków na przyjęcie Ukraińców

Jak zauważa Marcin Duma, szef IBRiS, wyniki sondażu bez wątpienia oznaczają powszechną zgodę Polaków na przyjęcie Ukraińców. Co ważne, w czasie kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej, nastroje rodaków prezentowały się zupełnie inaczej. Jak podkreśla "Rz", chęć niesienia pomocy wschodnim sąsiadom wynika z dostrzegania w nich nas samych.

- Jesteśmy przekonani, że też moglibyśmy się znaleźć w takiej samej sytuacji, szczególnie, że nasi sąsiedzi toczą walkę z naszym odwiecznym wrogiem – stwierdził Duma dla "Rz".

Zdaniem szefa IBRiS przez ostatnie lata Polacy znacznie lepiej poznali Ukraińców, którzy od wielu lat pracowali w Polsce. Badanym znacznie łatwiej przychodzi traktowanie ich jak przyjaciół – dodaje "Rz".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum