Solidarna Polska: rozwiązaniem sytuacji jest nowelizacja ustawy refudacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2012 14:39

W najbliższych dniach klub Solidarnej Polski złoży własny projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków - zapowiedział w środę (4 stycznia) szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Projekt nowelizacji przygotowuje senator Maciej Klima - były wojewoda małopolski i były dyrektor Małopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie.

Obowiązująca od początku roku ustawa refundacyjna to - jego zdaniem - bubel prawny, który spowodował chaos i impas w służbie zdrowia.

- Z tego impasu należy w miarę szybko wyjść. Obecnie rozwiązaniem sytuacji jest nowelizacja tej ustawy - powiedział senator Solidarnej Polski na konferencji prasowej w Sejmie.

Według polityków Solidarnej Polski nowelizacji wymaga przede wszystkim artykuł 48 ustawy refundacyjnej. Jak powiedział Mularczyk, trzeba jak najszybciej znieść odpowiedzialność finansową lekarzy za sprawdzanie, czy przepisywany przez nich lek podlega refundacji.

Mularczyk zapowiedział, że być może projekt noweli będzie gotowy już w czwartek. W najbliższym czasie swój projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej przedstawić ma również klub SLD.

Klima powtórzył ponadto, że klub SP poprze wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

- Poprzemy PiS w wotum nieufności dla ministra zdrowia, ponieważ uważamy, że okres ostatnich dwóch miesięcy można było wykorzystać znacznie lepiej - powiedział.

PiS krytykuje Arłukowicza za sytuację w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków refundowanych. We wtorek klub PiS zapowiedział wniosek o wotum nieufności dla tego ministra.

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i PZ - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

W środę z przedstawicielami tych organizacji spotkał się premier Donald Tusk. Lekarze domagają się nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz zmian w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dotyczących zasad wypisywania recept.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum