×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Solidarna Polska: przywróćcie zasiłek pielęgnacyjny i pomóżcie niepełnosprawnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 października 2013 14:30

Z ponownym apelem o przywrócenie zasiłku pielęgnacyjnego oraz wnioskiem o informację rządu nt. sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych zwrócił się szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk. Jak ocenił, skandalem są oszczędności na najbardziej potrzebujących.

Solidarna Polska: przywróćcie zasiłek pielęgnacyjny i pomóżcie niepełnosprawnym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Mularczyk przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że rząd na skutek wprowadzenia od 1 lipca br. zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych pozbawił środków do życia blisko 100 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez całą dobę zajmują się ciężko chorymi współmałżonkami czy członkami rodzin.

- To spowodowało, że prawie 100 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, nie mając pracy i nie mogąc pracować, jednocześnie zostało pozbawionych jakiejkolwiek pomocy państwa. (...) Chcemy po raz kolejny apelować do rządu, żeby załatwił tę sprawę tu i teraz, ażeby przyznał specjalne środki na wypłatę tych świadczeń, bowiem opiekunowie dziś nie mają środków na zakup choćby lekarstw - powiedział Mularczyk.

W jego ocenie skandalem jest, że rząd żałuje pieniędzy na podstawowe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, gdy jednocześnie co roku na wojnę w Afganistanie przeznaczane są miliardy złotych z budżetu państwa.

Szef klubu SP mówił także, że 8 października - pod wpływem protestów opiekunów przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Sejmem oraz złożenia w KPRM petycji do premiera Donalda Tuska - odbyło się spotkanie z marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz z wiceminister pracy Elżbietą Seredyn.

Według niego podczas tego spotkania padły jasne deklaracje i zapewniania, że opiekunowie osób niepełnosprawnych dostaną zasiłek docelowy w wysokości 1200 zł za trzy miesiące, który miał zostać przekazany do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Ponadto - jak dodał Mularczyk - padło zapewnienie, że od 1 stycznia wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która będzie przyznawała świadczenia pielęgnacyjne w zależności od stopnia niepełnosprawności.

Dlatego - jak poinformował - SP złoży po raz kolejny wniosek o informację rządu na najbliższym posiedzeniu Sejmu, po to by wiceminister Seredyn powiedziała jasno, jak zamierza tę sprawę rozwiązać.

W ubiegłym tygodniu wiceszefowa sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Magdalena Kochan (PO) zapewniła PAP, że jej klubowi również zależy na tym, żeby rozwiązać ten problem.

Na początku września wiceminister Seredyn podała w Sejmie, że resort pracuje nad zmianami zmierzającymi do przywrócenia części świadczeń, m.in. świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu. Prawo do tej pomocy uzależnione będzie jednak od stopnia niesamodzielności.

Z początkiem lipca weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, w myśl których świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 820 zł (620 zł świadczenia oraz 200 zł z rządowego programu) przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, niezależnie od dochodu rodziny, jeśli niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze