Solidarna Polska przygotuje projekt reformy systemu opieki zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2013 16:26

Solidarna Polska zapowiada przedstawienie projektu gruntownej reformy systemu opieki zdrowotnej. Przewodniczący klubu SP Arkadiusz Mularczyk za główny problem polskiej ochrony zdrowia uważa jej niedoinwestowanie.

Solidarna Polska przygotuje projekt reformy systemu opieki zdrowotnej
Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Mularczyk zwrócił uwagę, że na ochronę zdrowia w Polsce przeznacza się dużo mniej niż w innych krajach UE

Dodał, że lekarze jako główny problem ochrony zdrowia wskazują niedostosowanie koszyka świadczeń zdrowotnych do zapotrzebowania szpitali. - Powoduje to nadwykonania świadczeń, za które NFZ nie płaci, co skutkuje kryzysem w szpitalach - zaznaczył szef klubu SP.

Za duży problem politycy Solidarnej Polski uznali także niegospodarność oraz korupcję przy zamówieniach publicznych, zwłaszcza zamówieniach sprzętu medycznego.

SP zamierza przygotować reformę systemu opieki zdrowotnej, w oparciu o postulaty środowiska lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz pacjentów. - Te środowiska wskazują segmenty, które należy zreformować - zauważył Mularczyk.

W opinii liderów SP priorytetem reformy ochrony zdrowia powinno być założenie, że "pacjent ma być podmiotem, a nie przedmiotem".

Poseł Tomasz Górski zapowiedział, że SP, po konsultacjach, przedstawi projekt zmian. Jego zdaniem "środowiska medyczne mają swoje pomysły, trzeba z nich wybrać części wspólne, po to, by sytuacja się zmieniła tak, aby lekarze mogli spokojnie leczyć, a pacjenci być leczeni".

Rzecznik SP Patryk Jaki jako inny problem systemu opieki medycznej wskazał "zły klimat panujący wokół ochrony zdrowia". Jego zdaniem obecny system "rodzi konflikt między NFZ a lekarzami, lekarzami a pacjentami oraz pacjentami a NFZ". W ocenie Jakiego, system opieki zdrowotnej w Polsce jest również "mało oszczędny, mało transparentny, mało szczelny i mało sprawiedliwy". - Są osoby, nadużywające darmowych świadczeń, a niektórzy ciężko chorzy pacjenci nie są w stanie z nich skorzystać - przekonywał.

Plan reformy ochrony zdrowia partia ma przedstawić w ciągu miesiąca.

SP w poniedziałek (22 lipca) zorganizowała debatę w Sejmie, na którą zaproszono przedstawicieli środowisk lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum