×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Socjolog o expose premier: to wizja państwa opiekuńczego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 listopada 2015 15:56

Wizja państwa przedstawiona przez premier Beatę Szydło to wizja państwa bogatego i jednocześnie maksymalnie opiekującego się obywatelami - ocenił politolog dr Olgierd Annusewicz z Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Socjolog o expose premier: to wizja państwa opiekuńczego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wizja państwa, która pojawiła się w expose, to wizja państwa bogatego i jednocześnie państwa opiekującego się obywatelami. To model państwa znany ze Skandynawii, tam gdzie państwo w zasadzie zapewnia obywatelowi wszystko albo bardzo wiele, udzielając mu dużego wsparcia, gdzie państwo zdejmuje z obywatela wiele odpowiedzialności - podkreślił politolog odnosząc się do poniedziałkowego (18 listopad) expose premier Beaty Szydło.

Wymienił tu zapowiedzi premier dotyczące finansowania leków dla seniorów po 75. roku życia, pomocy finansowej na dzieci czy opieki dentystycznej w szkołach.

Jak dodał dr Annusewicz ciekawe jest to, że premier Szydło podkreśliła w expose, iż państwo pomoże nie tylko wykluczonym, potrzebującym pomocy, będącym w trudnej sytuacji, ale także tym, którzy takiego bezpośredniego wsparcia nie oczekują. - Pani premier podkreśliła, że na pomoc państwa mogą liczyć także przedsiębiorcy i duzi, i mniejsi, którym państwo obniży podatki - zaznaczył.

W ocenie politologa expose premier Szydło pod względem konstrukcji i retorycznej strony było "bardzo dobrym wystąpieniem", ale też i energetycznym.

Jak wyjaśnił w pierwszej części przemówienia premier używała "konstrukcji wyliczanki", mówiąc po kolei, co rząd zrealizuje. Jak dodał "posługiwanie się tym mechanizmem jest skutecznym narzędziem retorycznym, ponieważ sugeruje odbiorcom, że przedstawiany plan nie jest luźnym zbiorem myśli a planem uporządkowanym i przemyślanym".

Podkreślił, że na samym początku wystąpienia, odbiorcy dowiedzieli się, skąd rząd weźmie pieniądze na realizację obietnic, a potem pojawiła się lista obietnic.

Przy czym - jak zaznaczył ekspert - premier zaczęła od obietnic, które mają największe znaczenie dla największej grupy społecznej i są bardzo dobrze weryfikowalne. Wymienił tu program 500 zł na dziecko i darmowe leki dla emerytów. W kolejnych częściach expose były propozycje dla mniej licznych grup społecznych.

 Jak dodał ekspert, z expose premier Szydło mogą płynąć też takie sygnały, że "obok państwa opiekującego, może nastąpi też taki mocny zwrot iż państwo będzie też chciało kształtować postawy Polaków w kierunkach bardziej prawicowych i tradycyjnych".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze