Smog nie da oddychać na Śląsku w sumie ponad miesiąc? Takie są prognozy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2021 16:55

4 mln osób zamieszkuje obszar Śląska na, którym pojawiło się ryzyko przekroczenia dopuszczalnego rocznego limitu dni ze smogiem - podały służby ochrony środowiska.

Smog nie da oddychać na Śląsku w sumie ponad miesiąc? Takie są prognozy
Smog wynik, to skutek "emisji z sektora bytowo-komunalnego, szczególnie w okresie grzewczym i wzmożony ruch samochodów". Fot. Fotolia

Przepisy określają limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) na 35.

W piątek (26 lutego) częstochowski samorząd rozesłał "powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 mikrogramów na metr sześc.) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu" wydane przez Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach).

Gdzie największe ryzyko przekroczeń

Przewidywany czas trwania ryzyka określono na okres od 25 lutego br. do 31 grudnia br,. a jako przyczyny wskazano "emisję z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym i wzmożony ruch samochodów".

Jako podstawę ostrzeżenia podano analizę wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 z blisko 20 stacji pomiarowych na terenie woj. śląskiego na przestrzeni ostatniego roku (od 24 lutego 2020 r. do 24 lutego 2021 r.) oraz od początku tego roku.

Ryzyko dotyczy terenów miast: Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Tychów, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju, Bielska-Białej i Częstochowy (w rejonie dróg).

Ryzyko obejmuje też teren powiatów: będzińskiego, gliwickiego, tarnogórskiego, rybnickiego, bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, bielskiego, lublinieckiego, kłobuckiego, raciborskiego, wodzisławskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego, żywieckiego, cieszyńskiego.

Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2021 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10, to 3 999 385 osoby.

Alarm smogowy - kiedy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r., niezależnie od granicznych wartości w ujęciu rocznym, w ujęciu dobowym alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów), a tzw. poziom informowania (100 mikrogramów) to dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Z aktualnych komunikatów RWMŚ wynika, że w czwartek przekroczenie poziomu informowania wystąpiło na stacjach pomiarowych w Goczałkowicach-Zdroju (średnio 150 mikrogramów w ciągu doby), Częstochowie (stacja komunikacyjna - 113 mikrogramów), Tychach (106 mikrogramów), Katowicach (stacja komunikacyjna - 103 mikrogramy) i Zawierciu (101 mikrogramów).

Na piątek prognozowano przekroczenie poziomu informowania w powiatach: zawierciańskim, myszkowskim, pszczyńskim i części powiatu bielskiego (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice).

W piątek po południu zdecydowana większość godzinnych wskazań stężeń pyłu PM10 na terenie woj. śląskiego mieściła się między 50, a 100 mikrogramami na metr sześcienny. Najwyższe godzinne wskazanie w ciągu dnia pokazała stacja w Katowicach przy ul. Plebiscytowej (stacja komunikacyjna) - 172 mikrogramy o godz. 10.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum