Śmieciowe jedzenie w szkołach jeszcze dozwolone

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2014 08:53

Nie zanosi się na szybkie uchwalenie nowych przepisów dot. zakazu promowania i sprzedaży w szkołach niezdrowej żywności. Dopiero w środę (23 lipca), czyli prawie po dwóch latach od złożenia projektu, posłowie przystąpili do pierwszego czytania. Zanim posłowie z komisji sejmowych zdołali się z nim zapoznać rozpoczęły się dla nich wakacje.

Wyeliminowania niezdrowej żywności ze sklepików domaga się PSL. To ta partia domaga się całkowitego wykluczenia ze sprzedaży w szkołach i innych placówkach edukacyjno-wychowawczych słodyczy, słonych przekąsek i niezdrowych napojów itp.

CzytajPosłowie chcą wprowadzić w szkołach zakaz sprzedaży chipsów, frytek, napojów gazowanych

Na razie jednak to, co dzieci mogą zjeść w szkołach, będzie zależało głównie od dyrekcji placówki. Dyrektorzy mogą bowiem ingerować w to, co jest sprzedawane w sklepikach. Lucyna Ciępka z krakowskiego sanepidu zapewnia w Dzienniku Polskim, że coraz częściej to robią - z pożytkiem dla zdrowia swoich uczniów. - Wielu dyrektorów wywiera presję na właścicieli sklepików, żeby ten asortyment zmieniali, żeby dostępne były nie tylko słone i słodkie przekąski. Ta świadomość żywieniowa stopniowo rośnie - mówi Lucyna Ciępka.

W tej chwili sanepid może jedynie sprawdzić i pouczyć gotujących obiady, że muszą zmienić produkty lub sposób ich przyrządzania, ale nad sklepikami nie ma żadnej kontroli. - Możemy jedynie zasugerować właścicielom sklepików, że może warto byłoby wprowadzić zamiast czipsów także inne produkty, na przykład jogurty. Ale niczego nie możemy im nakazać - tłumaczy Ciępka.

Dziennik Polski przypomina, że Polska i Estonia jako jedyne europejskie kraje nie wprowadziły dotychczas żadnych przepisów ograniczających dostęp uczniów do słonych przekąsek, słodyczy i gazowanych napojów.

Więcej: www. dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum