Służby mundurowe zapowiadają pikiety przeciwko obniżeniu zasiłków chorobowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2013 15:16

11 września związki służb mundurowych planują pikietę przed siedzibą MSW oraz Sejmem; tym samym włączą się do czterodniowej akcji trzech central związkowych. Mundurowi protestować będą przed Sejmem także 27 sierpnia, podczas wysłuchania publicznego ws. planów obniżenia ich zasiłków chorobowych.

Służby mundurowe zapowiadają pikiety przeciwko obniżeniu zasiłków chorobowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 11 do 14 września w Warszawie protestować będą związkowcy niezadowoleni z polityki rządu. Pierwszego dnia protestu mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami.

O udziale policjantów w pikiecie przed MSW, a następnie przemarszu pod Sejm wraz ze związkowcami ze straży pożarnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (FZZSM) zdecydował komitet protestacyjny zarządu głównego NSZZ Policjantów. To część wspólnego protestu Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ Solidarność - poinformował we wtorek (13 sierpnia) NSZZ Policjantów.

Przedstawiciele FZZSM będą protestować przed Sejmem także 27 sierpnia. Tego dnia w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne ws. przygotowanego przez MSW projektu nowelizacji kilku ustaw. Zakłada on, że żołnierze, policjanci, zawodowi strażacy, pogranicznicy, więziennicy, celnicy, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. pensji, tak jak inni ubezpieczeni.

Obecnie mundurowym przysługuje zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

W myśl projektu środki pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

Przeciwko obniżce chorobowego związki zawodowe służb mundurowych protestują już od czerwca. "Mundurowi" żądają także zaprzestania prac nad zmianami przepisów dotyczących grup inwalidzkich, wprowadzenia odpłatności za nadgodziny, służbę w nocy, niedziele i święta, waloryzacji uposażeń oraz przeznaczenia środków z wakatów na fundusz motywacyjny.

MSW wielokrotnie przypominało, że projektowane rozwiązania dotyczące zmian w L4 funkcjonariuszy są konieczne i przez długi czas były konsultowane ze stroną związkową. Z danych resortu wynika, że średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym. Według rządu zasiłki chorobowe funkcjonariuszy na poziomie 100 proc. wynagrodzenia to sztywny i nieuzasadniony przywilej, który często prowadzi do nadużywania zwolnień lekarskich. Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze