Służba zdrowia otrzyma znakowaną pulę środków - zapowiada premier

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia24 maja 2021 14:40

Nowe środki uzyskane dzięki zmianom w systemie podatkowym zostaną przeznaczone na zdecydowaną poprawę służby zdrowia - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Służba zdrowia otrzyma znakowaną pulę środków - zapowiada premier
Mateusz Morawiecki: mówimy o znakowanej puli środków, która w całości trafi na służbę zdrowia; FOT. Screen PTWP
 • Kwota wolna od podatku, podniesiony próg podatkowy oraz składa zdrowotna nie spowodują żadnego ubytku w umowach o pracę - zapewnił Matusz Morawiecki
 • Dodał, że taki mechanizm został już właściwie zapisany w nowej umowie społecznej, jaką jest Polski Ład
 • Mówimy o znakowanej puli środków, aby trafiła ona na zdecydowaną poprawę służbę zdrowia - mówił szef rządu

- Zjednoczona Prawica wypracowała taki mechanizm, aby w przypadku miesięcznych wynagrodzeń wynoszących do 12 tys. zł, kwota wolna od podatku, podniesiony próg podatkowy oraz składa zdrowotna, nie powodowały żadnego ubytku (płacowego - red.) w przypadku umów o pracę - mówił szef rządu w poniedziałek (24 maja) podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

Nowe środki w całości na ochronę zdrowia

- Taki mechanizm został już właściwie zapisany w nowej umowie społecznej, jaką jest Polski Ład. Jestem przekonany, że trzeba z otwartą przyłbicą mówić o progresywności systemu podatkowego. Ale jednocześnie mówimy o znakowanej puli środków, tak, aby trafiła ona na służbę zdrowia - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Wszyscy Polacy chcą, żeby służba zdrowia była na wyższym poziomie. Wyraźnie widzimy, jak jest to jest ważne teraz, po pandemii COVID-19, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Stąd nowe środki w całości, jeden do jednego, zostaną przeznaczone na zdecydowaną poprawę dostępu do specjalistów w ramach służby zdrowia - zaznaczył premier

- Cały czas będziemy pracować nad tym, aby system podatkowy był jak najbardziej sprawiedliwy (...), aby motywował do pracy oraz, aby możliwie jak największej liczbie ludzi dawał dodatkowe środki. Tak jest skonstruowana cała nasza ulga (podatkowa - red.), a przede wszystkim bezprecedensowo podniesiona, do 30 tys. zł, kwota wolna od podatku - podsumował Mateusz Morawiecki.

Przypominamy główne elementy zdrowotnej części Polskiego Ładu

 • 7 proc. PKB na zdrowie. Jak napisano w dokumencie, celem jest osiągnięcie takiej średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat.
 • ‪Wyższe wynagrodzenia kadr medycznych. W dokumencie podano, że minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych zostanie podwyższone. Dokument zapowiada też wprowadzenie szybkiej ścieżki wejścia do zawodu dla pielęgniarek, które mają kwalifikacje, a nie pracują w zawodzie.
  Fundusz Modernizacji Szpitali. Program zapowiada unowocześnianie i modernizację infrastruktury, co ma się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie
 • Agencja Rozwoju Szpitali. Dokument zapowiada utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie programów optymalizacyjnych i modernizacyjnych. Agencja ma również odpowiadać za monitorowanie wdrażanych programów, ewentualne zmiany w procesach rozwoju, modernizacji i restrukturyzacji, a także analizę ich efektów.

  Ustawa o jakości w ochronie zdrowia. Dokument zapowiada wprowadzenie ustawy zawierającej. m.in. mechanizmy akredytacji i monitorowania jakości. Ponadto ta ustawa ma pozwolić zbudować m.in. krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych.
 • Profilaktyka 40 plus. Uruchomiony ma zostać program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych. Aby jak najwięcej Polaków wzięło w nich udział, planowane jest połączenie tych badań z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy.
 • Rozwój nowoczesnych technologii w służbie zdrowia. Ma zostać utworzone Centrum Obsługi Pacjenta – pacjent.gov.pl, które stanowić będzie kompleksowe narzędzie obsługi oraz polepszy komunikację z pacjentem, co przełoży się również na poprawę jakości i dostępu świadczeń.
 • ‪Usprawniona nocna pomoc lekarska. Szpitale mają działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta; drugi - sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci - interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.
 • Zniesienie limitów u specjalistów. Dokument zapowiada rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny dla wszystkich Polaków, także u pacjentów poniżej 18. roku życia. Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek - podano.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum