Słupsk wyda do 500 tys. zł na dofinansowanie procedur in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2018 11:11

Słupsk opracował i przyjął program polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności przez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Od lipca 2018 r. do końca 2022 r. miasto wyda do 500 tys. zł na procedury in vitro.

W każdym roku obowiązywania programu miasto na jego realizację przeznaczać będzie do 100 tys. zł Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Na przygotowanie miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności słupscy radni zgodzili się w grudniu 2017 r. Ten został następnie opracowany przez zespół miejskich urzędników.

Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w Warszawie i na ostatniej sesji Rady Miasta został przyjęty do realizacji większością głosów słupskich radnych. Zgodnie z jego założeniami, od lipca 2018 r. do końca 2022 r. na dofinansowanie procedur in vitro Słupsk wyda do 500 tys. zł.

W każdym roku obowiązywania programu miasto na jego realizację przeznaczać będzie do 100 tys. zł, co ma pozwolić na dofinansowanie do 20 procedur in vitro. Jedna para będzie mogła skorzystać z jednej dotowanej procedury w kwocie do 5 tys. zł lub dwóch, jeśli efekt tej poprzedniej będzie negatywny.

Kwalifikacją par do świadczenia medycznego zajmować się będzie zakład leczniczy, który w drodze konkursu zostanie wyłoniony do realizacji miejskiego programu.

Zgodnie z założeniami programu, nie będą mogły z niego skorzystać pary, które w przeszłości uzyskały dofinansowanie ze środków publicznych do trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego, nie są mieszkańcami Słupska oraz "przeszły leczenie niepłodności i wyczerpano inne metody leczenia prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy".

Jak wynika z niekompletnych danych, uzyskanych przez miejskich urzędników od jednego ośrodka diagnozowania i leczenia niepłodności, w latach 2016-2017 (do 30 listopada) na leczenie zgłosiło się 107 par ze Słupska. W tym, jak podaje ratusz, pierwszą procedurę in vitro rozpoczęło 29 par, 3 pary zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności tą metodą. Natomiast 10 par przeszło bezskuteczną pierwszą procedurę zapłodnienia pozaustrojowego i nie poddało się kolejnej ze względu na jej koszt.

Słupski samorząd zdecydował się na opracowanie miejskiego programu i w efekcie dofinansowanie procedur in vitro, ponieważ rządowy program realizowany w latach 2013-2016 został zakończony. Ministerstwo Zdrowia od 2017 r. nie finansuje procedur zapłodnienia pozaustrojowego. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum