Słowacja: połowa lekarzy protestuje, składając wypowiedzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2011 08:45

Ponad 2400 słowackich lekarzy zagroziło wypowiedzeniami umów o pracę, jeśli nie zostaną spełnione ich żądania finansowe, a rząd nie wstrzyma transformacji szpitali w spółki.

Słowacja: połowa lekarzy protestuje, składając wypowiedzenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak poinformował 29 września na konferencji prasowej w Bratysławie przewodniczący lekarskich związków zawodowych LOZ Marian Kollar, chęć rezygnacji z pracy od 1 grudnia wyraziło 2411 lekarzy.

- Z całkowitej liczby lekarzy, którzy zapewniają opiekę zdrowotną przy łóżkach, to jakieś 50 proc. W przypadku niektórych specjalizacji to nawet 70 proc. - mówił.

Wypowiedzenia z dwumiesięcznym wyprzedzeniem złożyli lekarzy w 34 z blisko 60 słowackich szpitali. Według Kollara, jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem, systemowi opieki zdrowotnej grozi z początkiem grudnia paraliż.

W odpowiedzi na protest słowacki minister zdrowia Ivan Uhliarik wyraził chęć do negocjacji i zaznaczył, że niektóre żądania jest w stanie spełnić. Rozmowy mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu. - Wierzę, że znajdziemy wspólny język, aby nie narażać pacjentów na zagrożenie - zaznaczył.

Słowaccy lekarze - oprócz wyższych zarobków - domagają się ograniczenia liczby nadgodzin i wstrzymania przemiany szpitali publicznych w spółki, gdyż ich zdaniem może to z czasem doprowadzić do ich sprzedaży. Minister Uhliarik nie zgadza się na zatrzymanie tego procesu, ponieważ - jak twierdzi - ma on powstrzymać zadłużenie służby zdrowia.

Jednocześnie szef resortu zdrowia w Bratysławie podkreśla, że słowacka służba zdrowia poradzi sobie z odejściem doktorów. - Mamy przygotowaną alternatywę, jak zapewnić opiekę zdrowotną bez 2411 lekarzy. Będzie to zależeć od tego, co to za lekarze i z jakich oddziałów. W grę wchodzi także łączenie oddziałów - powiedział.

Związkowcom zarzucił natomiast zrobienie z pacjentów zakładników. Masowymi odejściami z pracy grozili wiosną lekarze w Czechach. Ostatecznie jednak zawarli porozumienie z czeskim rządem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze