Słowacja: ograniczenia dla niezaszczepionych już obowiązują. Teraz mowa o lockdownie

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP22 listopada 2021 19:02

Czy ograniczenia obowiązujące na Słowacji od poniedziałku dla niezaszczepionych to za mało? Tamtejszy resort zdrowia jest zdania, że należy wprowadzić trzytygodniowy lockdown dla wszystkich mieszkańców.

Słowacja: ograniczenia dla niezaszczepionych już obowiązują. Teraz mowa o lockdownie
Czy Słowacja wprowadzi lockdown? Fot. Shutterstock
  • Od poniedziałku obowiązują na Słowacji ograniczenia dla niezaszczepionych
  • Do centrów i galerii handlowych mogą wejść tylko osoby zaszczepione lub po przebytej chorobie Covid-19
  • Ograniczono także liczbę uczestników imprez masowych, również w sytuacji, gdy biorą w nich udział tylko osoby zaszczepione
  • Minister zdrowia Vladimir Lengvarski stwierdził w poniedziałek, że jest zwolennikiem wprowadzenia lockdownu, który miałby trwać trzy tygodnie

Jakie ograniczenia dla niezaszczepionych?

Po zaostrzeniu restrykcji do centrów i galerii handlowych mogą wejść tylko osoby zaszczepione lub po przebytej chorobie Covid-19.

Pozostali mogą robić zakupy w jednym z 30 rodzajów placówek handlowych i usługowych. Są wśród nich sklepy spożywcze i drogerie, sklepy z odzieżą, biblioteki, oddziały banków i poczty.

Ograniczono także liczbę uczestników imprez masowych, również w sytuacji, gdy biorą w nich udział tylko osoby zaszczepione. Według części słowackich polityków, ekspertów i mediów nowe przepisy nie są w wielu przypadkach respektowane.

Minister zdrowia: jestem zwolennikiem lockdownu

Minister zdrowia Vladimir Lengvarski stwierdził w poniedziałek, że jest zwolennikiem wprowadzenia lockdownu, który miałby trwać trzy tygodnie. Zauważył, że im wcześniej do niego dojdzie, tym większa będzie szansa na bezpieczne święta. Jednocześnie w kraju pojawiają się sugestie wprowadzenia obowiązkowych szczepień. O takim rozwiązaniu dla osób starszych mówił w niedzielę premier Eduard Heger.

Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach

Z najnowszych danych wynika, że szczególnie niepokojąca jest sytuacja w szpitalach, w których znajduje się 3021 pacjentów chorujących na Covid-19. To najwięcej od końca marca br.

Ministerstwo zdrowia sygnalizowało, że przekroczenie granicy 3 tys. hospitalizowanych będzie traktowane jako krytyczne dla systemu ochrony zdrowia na Słowacji. Placówki służby zdrowia wykorzystały już wszystkie łóżka z respiratorami, brakuje też personelu medycznego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum