Słowacja: ograniczenia dla niezaszczepionych już obowiązują. Teraz mowa o lockdownie

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP22 listopada 2021 19:02

Czy ograniczenia obowiązujące na Słowacji od poniedziałku dla niezaszczepionych to za mało? Tamtejszy resort zdrowia jest zdania, że należy wprowadzić trzytygodniowy lockdown dla wszystkich mieszkańców.

Czy Słowacja wprowadzi lockdown? Fot. Shutterstock
  • Od poniedziałku obowiązują na Słowacji ograniczenia dla niezaszczepionych
  • Do centrów i galerii handlowych mogą wejść tylko osoby zaszczepione lub po przebytej chorobie Covid-19
  • Ograniczono także liczbę uczestników imprez masowych, również w sytuacji, gdy biorą w nich udział tylko osoby zaszczepione
  • Minister zdrowia Vladimir Lengvarski stwierdził w poniedziałek, że jest zwolennikiem wprowadzenia lockdownu, który miałby trwać trzy tygodnie

Jakie ograniczenia dla niezaszczepionych?

Po zaostrzeniu restrykcji do centrów i galerii handlowych mogą wejść tylko osoby zaszczepione lub po przebytej chorobie Covid-19.

Pozostali mogą robić zakupy w jednym z 30 rodzajów placówek handlowych i usługowych. Są wśród nich sklepy spożywcze i drogerie, sklepy z odzieżą, biblioteki, oddziały banków i poczty.

Ograniczono także liczbę uczestników imprez masowych, również w sytuacji, gdy biorą w nich udział tylko osoby zaszczepione. Według części słowackich polityków, ekspertów i mediów nowe przepisy nie są w wielu przypadkach respektowane.

Minister zdrowia: jestem zwolennikiem lockdownu

Minister zdrowia Vladimir Lengvarski stwierdził w poniedziałek, że jest zwolennikiem wprowadzenia lockdownu, który miałby trwać trzy tygodnie. Zauważył, że im wcześniej do niego dojdzie, tym większa będzie szansa na bezpieczne święta. Jednocześnie w kraju pojawiają się sugestie wprowadzenia obowiązkowych szczepień. O takim rozwiązaniu dla osób starszych mówił w niedzielę premier Eduard Heger.

Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach

Z najnowszych danych wynika, że szczególnie niepokojąca jest sytuacja w szpitalach, w których znajduje się 3021 pacjentów chorujących na Covid-19. To najwięcej od końca marca br.

Ministerstwo zdrowia sygnalizowało, że przekroczenie granicy 3 tys. hospitalizowanych będzie traktowane jako krytyczne dla systemu ochrony zdrowia na Słowacji. Placówki służby zdrowia wykorzystały już wszystkie łóżka z respiratorami, brakuje też personelu medycznego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum