×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Słowacja. Zamknięte hotele i lokale gastronomiczne, restrykcje dla niezaszczepionych

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP18 listopada 2021 20:34

Słowacja wprowadza dodatkowe obostrzenia. Pracodawcy będą musieli sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich zatrudnionych i pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie Covid-19 lub z negatywnym wynikiem testu.

Słowacja. Zamknięte hotele i lokale gastronomiczne, restrykcje dla niezaszczepionych
Lockdown na Słowacki trwa. Są nowe obostrzenia FOT. PAP/Łukasz Gągulski
  • Rząd Słowacji zdecydował w czwartek, 18 listopada o zaostrzeniu restrykcji głównie dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19
  • Pracodawcy będą musieli sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich zatrudnionych i pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie Covid-19 lub z negatywnym wynikiem testu
  • Według premiera Słowacji lekarze muszą decydować, komu pomóc, a komu nie. Szpitale ograniczyły planowe zabiegi

Obostrzenia. Słowacja zaostrza restrykcje

Rząd Słowacji zdecydował w czwartek, 18 listopada o zaostrzeniu restrykcji głównie dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Zmiany wejdą w życie w poniedziałek i mają obowiązywać przez trzy tygodnie. M.in. zmniejszony będzie limit liczby uczestników imprez masowych, a do centrów handlowych wstęp będą mieć tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy.

Od poniedziałku pracodawcy będą musieli sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich zatrudnionych i pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie Covid-19 lub z negatywnym wynikiem testu. Możliwe będzie wysłanie pracownika niespełniającego tych warunków na urlop lub zorganizowanie mu pracy z domu.

Taka zasada będzie obowiązywać w całym kraju, chociaż formalnie dotyczy powiatów o wysokim poziomie zagrożenia epidemicznego. W praktyce na Słowacji nie ma obecnie powiatów, które uznawane byłyby za obszary bezpieczne.

Udział w imprezach masowych został ograniczony do osób, które są zaszczepione lub przechorowały Covid-19. W powiatach, w których sytuacja epidemiczna jest bardzo zła, ograniczono liczebność uczestników do 50 osób. Osoby niezaszczepione będą mogły robić zakupy tylko w sklepach z niezbędnym asortymentem - w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach.

Czytaj też: Kraska tłumaczy, dlaczego rząd nie wprowadza nowych obostrzeń. "Jesteśmy kulturalnie inaczej uwarunkowani"

Lekarze muszą decydować, komu pomóc, a komu nie

Aby dostać się do centrów handlowych, potrzebny będzie certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebytą chorobę. Taki sam wymóg obowiązuje widzów imprez sportowych oraz osoby chcące wejść do akwaparku lub na basen.

W powiatach o najgorszej sytuacji epidemicznej, a aktualnie jest ich 54 spośród 79, pozostaną zamknięte hotele oraz lokale gastronomiczne. Dozwolona będzie jedynie sprzedaż dań na wynos.

Premier Eduard Heger powiedział po posiedzeniu rządu, że podejmowane decyzje mają pomóc w ustabilizowaniu krytycznej sytuacji w szpitalach. Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 zbliża się do 3 000, a 80 proc. z nich nie jest zaszczepionych. Według premiera lekarze muszą decydować, komu pomóc, a komu nie. Szpitale ograniczyły planowe zabiegi.

Na Słowacji zaszczepionych jest 46,5 proc. obywateli.

Czytaj też:

Sektor dla niezaszczepionych na skokach w Wiśle. W Zakopanem paszport covidowy konieczny

Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. "Apelowaliśmy o to od dawna" - piszą Pracodawcy RP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum