Śledztwo w sprawie śmierci byłego ministra zdrowia umorzone

Autor: oprac. KM • Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP/Rynek Zdrowia05 września 2022 09:15

W ocenie śledczych prof. Marian Zembala popełnił samobójstwo. Prokuratura umorzyła śledztwo po tym, jak wykluczyła przyczynienie się osób trzecich do śmierci byłego ministra zdrowia.

Śledztwo w sprawie śmierci byłego ministra zdrowia umorzone
Były minister zdrowia prof. Marian Zembala zmarł 19 marca br. na terenie swojej posiadłości w Zbrosławicach. Fot. PTWP
  • Ciało profesora Mariana Zembali, byłego ministra zdrowia, odnaleziono 19 marca na terenie jego posesji w Zbrosławicach
  • Na 22 marca zapowiadano sekcję zwłok
  • Teraz prokuratura wykluczyła, że do śmierci mogły przyczynić się osoby trzecie i jako przyczynę zgonu wskazała samobójstwo - podała gazeta.pl

Jak poinformowała gazeta.pl, sekcja zwłok wykazała, że profesor Marian Zembala zmarł w wyniku utonięcia. Przesłuchano bliskich profesora i sprawdzono jego maile. Postępowanie w sprawie zostało umorzone z braku dowodów na to, że do śmierci profesora mogły przyczynić się osoby trzecie, decyzja nie jest jednak prawomocna. Poinformowała o tym na łamach Gazety Wyborczej prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Nadzorowała ona śledztwo w sprawie śmierci prof. Zembali.

Profesor zmarł 19 marca

Przypomnijmy: ciało profesora Mariana Zembali odnaleziono 19 marca na terenie jego posesji w Zbrosławicach.

- Na miejscu dokonano oględzin zwłok, oględzin miejsca zdarzenia, przesłuchano też świadków - najbliższą rodzinę - mówiła Anna Szymocha-Żak, prokurator rejonowa w Tarnowskich Górach. Sekcja zwłok miała zostać przeprowadzona 22 marca. Postępowanie  prowadzone było pod kątem art. 151 Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o namawianiu lub udzieleniu pomocy w popełnieniu samobójstwa.

Sekcja zwłok zmarłego miała zostać przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach, i przewidywano, że tego samego dnia prokuratura otrzyma jej wstępne wyniki. Ostateczną przyczynę śmierci profesora miała określić pisemna opinia.

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. - również pierwszy raz w Polsce - przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum