Sławomir Neumann: resort zdrowia nie wycofuje się z reformy NFZ, ale...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 października 2013 11:23

Resort nie wycofuje się z reformy NFZ, prowadzi analizy i konsultacje, ale ze względu na sytuację finansową w ochronie zdrowia nie jest to dobry moment na radykalne działania - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Sławomir Neumann: resort zdrowia nie wycofuje się z reformy NFZ, ale...

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że reforma NFZ obejmie m.in. likwidację centrali Funduszu, przekazanie kompetencji i samodzielności wojewódzkim oddziałom oraz powołanie Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości. Samorządy mają tworzyć regionalne mapy potrzeb zdrowotnych i lokalnych priorytetów - to na ich podstawie miałyby być podpisywane umowy ze świadczeniodawcami. 

- Każda zmiana wymaga znacznych środków, a z prognoz wynika, że w 2014 r. nie będzie ich więcej w ochronie zdrowia - daje się odczuć spowolnienie gospodarcze. Nie chcemy wprowadzać reformy bez pieniędzy, to jeden z powodów, dla których przedłużamy prace - wyjaśnił Neumann. 

Dodał, że MZ prowadzi analizy i dokonuje pewnych modyfikacji. - Opracowujemy przykładowe mapy potrzeb zdrowotnych dla jednego z województw, tak by mogły być wzorem dla innych. Mapy potrzeb zdrowotnych są jednym z kluczowych założeń ustawy dotyczącej NFZ. Nie chcemy przedstawiać jej projektu przed zakończeniem prac analitycznych - podkreślił wiceminister zdrowia. 

Zapewnił, że MZ nie wstrzymało prac nad wprowadzeniem dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Zapowiedział, że w styczniu ma zostać zaprezentowany projekt ustawy w tej sprawie. 

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że rozporządzenia koszykowe są już gotowe i przyjęte przez kierownictwo resortu. - Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową w ochronie zdrowia nie wprowadziliśmy większych zmian. Nie podnieśliśmy standardów, nie zwiększaliśmy liczby lekarzy, pielęgniarek, czy sprzętu wymaganego na oddziałach. Część procedur szpitalnych przesunęliśmy na chirurgię jednodniową i do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Daje to znaczące oszczędności i zwiększa liczbę zabiegów, a tym samym ułatwia pacjentom dostęp do leczenia bez konieczności hospitalizacji - powiedział Neumann. 

Przypomniał także, że w tym roku NFZ nie będzie przeprowadzał nowych konkursów, a umowy ze świadczeniodawcami zostaną aneksowane na 2014 r. na warunkach z 2013 r. Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która dotyczy tej kwestii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum