Sławomir Neumann o zmianach w kontraktowaniu: poradnie specjalistyczne przy szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2013 15:34

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w rozmowie z PAP w czwartek (11 lipca) zapowiedział, że resort chce aby pacjenci mogli korzystać z poradni specjalistycznych bezpośrednio przy szpitalach. Ma to zagwarantować chorym kompleksowe leczenie. MZ przygotowało nowe przepisy dotyczące kontraktowania.

Sławomir Neumann o zmianach w kontraktowaniu: poradnie specjalistyczne przy szpitalach

Jak podkreślił Neumann, projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada wydzielenie z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS)poradni przyszpitalnych tak, by NFZ mógł rozpisywać konkurs na realizację świadczeń w dwóch turach. 

- W pierwszej turze kontrakty otrzymywałyby poradnie działające przy szpitalach, a dopiero w drugiej turze inne lecznice działające na rynku. Chodzi o to, by pacjenci mogli być leczeni kompleksowo. Obecnie zdarza się, że poradnie przyszpitalnie przegrywają z poradniami oddalonymi od szpitali, co stwarza pacjentom niedogodności w leczeniu. Tymczasem chorzy powinni otrzymywać kompleksową obsługę w szpitalu - wyjaśnił wiceminister zdrowia. 

Poinformował także, że NFZ ma otrzymać możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami bez potrzeby przeprowadzania konkursów. - Jest to związane z przygotowywaną reformą NFZ. Ustawa dotycząca tej kwestii będzie procedowana jeszcze w tym roku. Zależy nam, by nie przeprowadzać konkursów przed wprowadzeniem dużych zmian systemowych - podkreślił. 

Wiceminister zdrowia zapowiedział też, że zostanie skrócona droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów. - Obecnie najpierw trzeba odwołać się do dyrektora oddziału NFZ, następnie do prezesa, a dopiero potem do sądu administracyjnego - powiedział Neumann. Dodał, że nowe przepisy zakładają, iż od decyzji dyrektora oddziału NFZ będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego. 

MZ pracuje także nad projektem ustawy reformującej NFZ. Zakłada ona m.in. większą niezależność oddziałów wojewódzkich Funduszu. Zlikwidowana ma zostać jego warszawska centrala, powołany będzie natomiast odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości. To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej. 

W kompetencjach oddziałów nie będzie wyceny świadczeń. Podmioty lecznicze będą mogły odwoływać się od decyzji oddziałów do odrębnego urzędu.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum