Śląskie: trwa "odmrażanie" łóżek covidowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 17:02

W kolejnych szpitalach woj. śląskiego odmrożono miejsca zabezpieczone pod kątem chorych na COVID-19 dla pacjentów potrzebujących leczenia innych chorób - przekazała PAP w piątek (4 grudnia) rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Chodzi m.in. o szpitale w Zabrzu i Katowicach.

Śląskie: trwa "odmrażanie" łóżek covidowych
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z czwartku, w sumie w regionie dla chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji przygotowano 4065 łóżek, z czego zajętych w czwartek było 1962. W regionie jest też obecnie 318 łóżek respiratorowych, z czego zajętych - 201.

Rozpoczęcie procesu odmrażania tzw. łóżek covidowych, zabezpieczanych w różnych szpitalach woj. śląskiego, wiązało się m.in. z poniedziałkowym otwarciem szpitala tymczasowego uruchomionego w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK).

Placówka ta jest zaplanowana na 500 miejsc, w tym 100 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Na razie uruchomiono tam moduł obejmujący 140 łóżek planowych i 20 respiratorowych. Zgodnie z piątkową informacją Kucharzewskiej, dotąd skierowano tam 7 pacjentów wymagających terapii tlenowej.

O kierowaniu pacjentów do szpitala w MCK decyduje koordynator katowickiego szpitala MSWiA, który sprawuje patronat medyczny nad tą placówką. Na razie nie ma potrzeby kierowania tam pacjentów z dalszych terenów woj. śląskiego. Jednocześnie wojewoda śląski informuje wybrane szpitale, które miały przygotować kolejne miejsca covidowe, że obecnie nie ma takiej potrzeby.

Jak podała w piątek Kucharzewska, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, m.in. 23 takie łóżka II poziomu mogą zostać zwolnione w szpitalu specjalistycznym w Zabrzu; 24 łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19 nie muszą też powstawać w szpitalu bonifratrów w Katowicach.

Kolejne łóżka covidowe nie muszą się też na razie otwierać w szpitalach w Tarnowskich Górach, w Kłobucku, w katowickich Murckach, w Wodzisławiu Śląskim, a także w tyskim szpitalu Megrez. Placówki te są zwalniane z wykonywania dotychczasowych decyzji wojewody śląskiego w tym zakresie.

Na razie nie pracują również dwa pozostałe szpitale tymczasowe przewidziane dla regionu. Jeden z nich, na 144 miejsca, utworzony w hali dawnego terminalu cargo na terenie lotniska w Pyrzowicach. Prace nad utworzeniem trzeciego szpitala - w ustrońskim sanatorium Równica - czasowo wstrzymano na etapie projektowym.

Mateusz Babak

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum