Śląskie: trwa III runda naboru przedszkoli do programu "Dzieciństwo bez próchnicy"

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2015 17:52

Nawet 50 tysięcy dzieci z województwa śląskiego zostanie objętych programem profilaktyki i edukacji stomatologicznej w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Przedszkola mogą zgłaszać się do programu "Dzieciństwo bez próchnicy" do końca marca.

Śląskie: trwa III runda naboru przedszkoli do programu "Dzieciństwo bez próchnicy"
Fot. SUM

W ramach edukacji bezpośredniej edukatorzy przeprowadzą w placówkach zajęcia dla dzieci w wieku 2-7 lat, w trakcie których najmłodsi uczą się prawidłowo szczotkować zęby. Podczas zajęć dzieci otrzymają zestawy (szczoteczka, pasta, kalendarz mycia zębów). Lekcje będą odbywać się z udziałem rodziców i nauczycieli przedszkolnych.

- Bardzo ważne jest by od najmłodszych lat uczyć prawidłowych nawyków żywieniowych i dbania o higienę jamy ustnej - radzi dr Jacek Bednarski, stomatolog i szef grupy edukatorów w Śląskiem. - Dane są alarmujące: nawet połowa trzylatków i 90 proc. siedmiolatków ma próchnicę - dodaje.

Projekt "Dzieciństwo bez próchnicy" zakłada również szkolenia nauczycieli. Każdy zgłoszony nauczyciel uczestniczy w szkoleniu tylko raz, a jego przedszkole otrzymuje wszystkie niezbędne materiały, na  podstawie których nauczyciele mogą we własnym zakresie prowadzić zajęcia w grupach.

- Do tej pory udział w projekcie wzięło ponad 230 przedszkoli, obecnie trwa trzeci etap rekrutacji. Zachęcamy wszystkie placówki, które prowadzą edukację przedszkolną, aby zgłaszały się do programu. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny - mówi Anna Gardocka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

"Dzieciństwo bez próchnicy" to największy ogólnopolski program profilaktyki i edukacji stomatologicznej, realizowany w partnerstwie 9 uniwersytetów i placówek medycznych na terenie całego kraju, którego celem jest zmniejszenie nasilenia i występowania próchnicy zębów u małych dzieci. W woj. śląskim realizatorem programu jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Aby zapisać się do projektu, przedszkole powinno wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca 2014 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum