Śląskie: szpital tymczasowy w MCK już powstaje, w piątek decyzja o lokalizacji dwóch kolejnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 20:45

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Decyzje w sprawie lokalizacji dwóch kolejnych mają zapaść w piątek - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Śląskie: szpital tymczasowy w MCK już powstaje, w piątek decyzja o lokalizacji dwóch kolejnych
W województwie śląskim mają powstać jeszcze dwa szpitale tymczasowe - na północy i na południu regionu. Fot. Shutterstock

Prace w MCK postępują sprawnie. Ich pierwszy etap to budowa instalacji tlenowej i wentylacyjnej. W placówce ma być 500 miejsc, w tym 100 łóżek respiratorowych. Według zapowiedzi pierwsi chorzy na COVID-19 znajdą tam pomoc jeszcze w listopadzie.

Hala ma być podzielona na dwie duże przestrzenie - jedną z łóżkami respiratorowymi i drugą - z pozostałymi 400. Wydzielone będą tam boksy dla 20-25 pacjentów, funkcjonujące jak oddziały szpitalne, każdy z odrębną opieką lekarską, pielęgniarską i obsługą. Sprzęt ma pochodzić z Agencji Rezerw Materiałowych, zabezpieczono też finansowanie w razie konieczności zakupów uzupełniających.

Za pośrednictwem specjalnej strony internetowej w sobotę rozpoczęła się też rekrutacja personelu. Zgłosiło się ok. 200 medyków. Przy pełnym obłożeniu szpitala tymczasowego potrzebnych będzie ok. 450 pielęgniarek i 150 lekarzy.

W woj. śląskim mają powstać jeszcze dwa szpitale tymczasowe - na północy i na południu regionu - które stworzy spółka Węglokoks. Najprawdopodobniej jeden z nich powstanie na lotnisku w Pyrzowicach, stanowiąc zaplecze zarówno dla północnej części regionu, jak i dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a drugi - na południu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum