Śląskie: spotkanie związkowców z wojewodą ws. strajku lekarzy

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 02 października 2011 12:00

W poniedziałek (3 października) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpocznie się spotkanie przedstawicieli Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z wojewodą śląskim. Będzie ono związane z ogłoszonym przez związkowców pogotowiem strajkowym.

Śląskie: spotkanie związkowców z wojewodą ws. strajku lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkanie z wojewodą Zygmuntem Łukaszczykiem odbędzie się na wniosek związkowców.

W komunikacie przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl przez Macieja Niwińskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Krajowego OZZL i jednocześnie przewodniczącego Zarządu Regionu Śląskiego OZZL czytamy, że przyczyną protestu lekarzy są takie działania części władzy publicznej, tj. części Zarządu Województwa Śląskiego oraz niektórych samorządów powiatowych, które można odczytać jako poparcie dla naruszania konstytucyjnego prawa pacjenta do równego dostępu do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych.

Polegają one m.in. na: zamykaniu oddziałów szpitalnych przez niektórych pracodawców, nawet z naruszeniem prawa; nadmiernym ograniczaniu zatrudnienia personelu medycznego w oddziałach szpitalnych, co może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów; zatrudnianiu lekarzy na umowy cywilnoprawne celem ominięcia przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku lekarza.

Zarząd Regionu Śląskiego OZZL informuje ponadto, że w środę (5 października) w Tychach odbędzie się zebranie ZR Śl. OZZL, na którym zostaną podjęte kolejne decyzje dotyczące ogłoszonego w dniu 28 września 2011 r. pogotowia strajkowego i przygotowań do strajku generalnego lekarzy woj. śląskiego.

Informacja o podjętych decyzjach będzie przedstawiona w czasie pikiety lub manifestacji lekarzy województwa śląskiego, która rozpocznie się tego samego dnia o godz. 17.00 przed zachodnim skrzydłem gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przyjazd na manifestację pod hasłem ”Mniej lekarzy, więcej zgonów” zapowiedzieli lekarze z wielu miast województwa śląskiego, m.in. z Tychów, Częstochowy, Zabrza, Jaworzna, Zawiercia, Katowic, Mysłowic, Rybnika i Ustronia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze